YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...Müslüman Kadınları ve Tesettürü Yeniden Düşünmek...

RanaNur
    RanaNur
    En Yeşilyolcu

En Yeşilyolcu

Kadın
    Okul : Sakarya İlahiyat Fakültesi
    Ruh hali : ...Müslüman Kadınları ve Tesettürü Yeniden Düşünmek... Utanga10
    Teşekkür : 8
    Puanı : 304

...Müslüman Kadınları ve Tesettürü Yeniden Düşünmek... Empty ...Müslüman Kadınları ve Tesettürü Yeniden Düşünmek...

Mesaj  RanaNur Cuma Nis. 17, 2009 7:09 pm

Müslüman Kadınları ve Tesettürü Yeniden Düşünmek

Katherine Bullock

?1991 yılında televizyonda Türk kadınlarının tesettüre dönüyor olduklarını gösteren bir haber izlemiş, çok şaşırmış ve onlar adına üzülmüştüm. İçimden, ?Zavallılık? diye düşünmüştüm, ?kültürleri bu kadınların beyinlerini yıkıyor. Birçok Batılı gibi, İslâm?ın kadınları baskı altında tuttuğuna ve tesettürün de bu baskının sembolü olduğuna inanıyordum. Bundan dört yıl sonra, aynen o baskı altındaki kadınlar gibi giyinmeye başlayınca, kıyafetimin bir dükkanın camekanına yansıyışını gördüğümde yaşadığım şaşkınlığı tasavvur edebilirsiniz...

Katherine Bullock?un kendi ifadesiyle, ?önce İslâm?dan nefret etmeyi, sonra ona saygı duymaya başlamayı, sonra ona ilgi duymayı, ve en sonunda onu kabul etmeyi? içeren manevî yolculuğunda, tesettür ?kilit nokta?yı oluşturur. İslâm?ı seçmeye karar verdiğinde, Anglo-Sakson kökenlere sahip bir Avustralyalı olarak Toronto Üniversitesi?nde doktora yapmaktadır ve İslâm?dan önce, İslâm?ı seçerken, ve de örtünmeye karar verdikten sonra edindiği izlenimler onu doktora tezini ?tesettür? üzerine yapmaya yöneltir.

Dr. Bullock?un Karakalem Yayınları tarafından Türkçe?ye kazandırılan Müslüman Kadınları ve Tesettürü Yeniden Düşünmek başlıklı kitabı, onun doktora çalışması esnasında başlayan tesettür araştırmalarının sonuç ve bulgularını bize sunuyor.

Similar topics

-

Forum Saati Perş. Mart 28, 2024 9:51 pm