hoşgeldinn ramazann !

  Paylaş
  avatar
  NuR ..
  YETKİLİ

  YETKİLİ

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 441
  Yaş : 26
  Nerden : ●● σLмaк isтєdiqiм чєяLєяdєи ●●
  Okul : _вiαihL___06
  İleti : qeL qör béni.. sén néчLédi
  Ruh hali :
  Teşekkür : 7
  Puanı : 352
  Kayıt tarihi : 29/11/08
  200809

  hoşgeldinn ramazann !

  Mesaj  NuR ..


  "Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, dogrunun ve dogruyu egriden ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde Kur’an’ın indirildigi aydır. Sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun"
  Bakara, 2/185

  En kutlu ay” Ramazan Ayı, asırlar boyu, Müslümanların gündelik hayatlarında mühim değişiklikler husule getiren bir ay olmuştur. Bu ayda maddi ve manevi hayatın ritmi artmış; yavaşlık hıza, durgunluk hareketliliğe dönüşürken, bir huzur ve dinginlik havası hakim olagelmiştir. Bu sebeple Müslümanlar Ramazan Ayı’nı “On bir ayın sultanı” diye tavsif etmişler ve her yıl sevinçle karşılamış, hüzünle uğurlamışlardır.
  Osmanlı toplumunda ve hususiyle İstanbul’da Ramazan Ayı’nın ifade ettiği mana ve güzellikleri anlatmaya kelimeler kifayet etmez.

  Eski İstanbul’da Ramazan Ayı yalnızca dini veçheleri ile değil, toplumsal ve kültürel hayatın hemen her alanına nüfuz eden etkisiyle yaşanmıştır. İbadetlerden yeme-içmeye, okuma-dinleme-öğrenme alışkanlıklarından gezme ve eğlenmeye kadar hemen her alanda bir Ramazan etkisi hissedilmiştir. Bu etki toplumun her kesiminde; en fakirinden en zenginine, Müslümanından gayrimüslimine imparatorluğun bütün katmanlarınca hissedilen ve yaşanan bir etki idi.
  Ramazan’a Girerken
  Üç ayların girmesi ile beraber Ramazan’ın gelmesi beklenmeye başlanırdı. Kandil gecelerinde yükselen manevi coşku ile aydınlatılan cami, minare ve sokaklar adeta Ramazan’ın geleceğini haber verir, Ramazan hazırlıklarını başlatırdı.
  Ramazan’a hazırlık önce zihni bir hazırlık idi. Kandil geceleri de bu zihni hazırlığın tamamlanma fırsatları idi.
  Ardından maddi hazırlıklar gelirdi. Ramazan’a girerken İstanbul evlerden sokaklara ve çarşılara, oradan cami ve türbelere kadar hummalı bir temizlik faaliyetine şahit olurdu.
  Ramazan hazırlıklarının bir başka yönü alışveriş idi. Bugün olduğu gibi, eski İstanbul’da da Ramazan Ayı çarşı ve pazara hareketlilik getirirdi. Bu alışveriş hareketliliğinde fakirler ve ihtiyaç sahipleri de unutulmaz, onlar da nasiplendirilirdi. Ramazan zengininden fakirine, çocuğundan ihtiyarına herkes için bir bolluk ve bereket ayı idi.
  Ramazan Aydınlığı
  Eski İstanbul, hayatın gündüzleri yaşandığı, geceleri ise insanların evlerine çekildiği bir şehir idi. Geceleri şehir hemen tamamen karanlık idi. Hava karardığında dışarı çıkmak durumunda olanlar için fener taşıma zorunluluğu vardı.
  Ramazan Ayı ise şehrin bu genel görüntüsünün bütünüyle değiştiği bir zaman dilimi idi. Ramazan’da bu ayın maddi ve manevi hususiyetleri dolayısı ile gündelik hayatın hareketliliği gündüzden biraz daha geceye kayardı. Bu nedenle Ramazan Ayı’nda şehrin sokakları aydınlatılır, kadın-erkek, küçük-büyük herkes iftar sonrası camilere, teravih sonrası da Ramazan eğlencelerine iştirak ederdi.
  Ramazan Ayı’nda İstanbul her zamankinden daha parıltılı idi. Ramazan aydınlığının en etkileyici kaynağı her halde çift minareli camilerde iki minare arasına asılan mahyalar idi. Mahya, harfleri ipe asılı kandillerden oluşan ışık yazıların adıdır. Bugün elektrik lambaları ile kurulan bu mahyaları eski devirde kandillerle kurmak hakikaten zor zanaat idi. Bugünün “aydınlatılmış” gecelerinde mahyalar hala güzeldir ama geceleri karanlığa bürünen eski İstanbul’da bu mahyalar müthiş etkileyici şeylerdi.  alıntıdır........


  RAMAZANIMIZ MÜBAREK OLSUN YOL-DAŞ'LAR !
  bounce bounce bounce


  _________________
  --
  Birbir alıp başını gidiyordu her şey..
  Hep büyümek vardı çocukken hayallerimde..
  Çocuktumya, kimse önemsemiyordu ya,
  dertleri biliyor derman olamıyordum ya,
  hissettiğim acıların yerini mutluluklar kolay kolay alamıyordu ya,
  bütün bunları ters düz etmek için büyümekti hayalim..

  --

  ne görsem ötesinde hasret çektiğim diyar..
  kavuşmak nasıl olmaz, madem ki ayrılık var?

  [nFk]
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  avatar

  Mesaj Bir Cuma Ağus. 21, 2009 10:34 am  ..::mücahit::..

  Hepimize hayırlı , bereketli ve bol feyizli Ramazanlar...
  avatar

  Mesaj Bir Cuma Ağus. 21, 2009 9:46 pm  nefess

  ____Ömrü ramazan olanın,ahireti bayram olur____
  bounce
  avatar

  Mesaj Bir Paz Ağus. 23, 2009 5:03 pm  RanaNur

  Evvel zaman ramazan tadlarına ermek dileğiyle bu ramazanda..

  rabbim bol feyiz ve ikram nasip etsin bizlere

  ramazanı şerifinizi mübarek olsun yolcu kardeşlerim Smile
  avatar

  Mesaj Bir Ptsi Ağus. 24, 2009 4:43 pm  MAfacan

  RABBİM(cc) daha nice Ramazanlarda buluştursun bizleri..
  selam ve dua ile... Like a Star @ heaven

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:29 pm