..::Müslüman google ile aramada devrim::..

  Paylaş
  avatar
  ..::mücahit::..
  YY

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 623
  Yaş : 30
  Nerden : KONYA
  Okul : Seydişehir İhl
  İleti : ..::madem ki ölüm bir defa neden ALLAH için olmasın::..
  Ruh hali :
  Teşekkür : 12
  Puanı : 352
  Kayıt tarihi : 06/08/08

  Dikkat ..::Müslüman google ile aramada devrim::..

  Mesaj  ..::mücahit::.. Bir Ptsi Ocak 12, 2009 4:06 pm

  Müslüman google ile aramada devrim

  http://www.muslumangoogle.com/?cx=partner-pub-5265323049489168%3Az6x4je-7w1w&cof=FORID%3A10&ie=UTF-8&q=ye%C5%9Filyolcular#977

  Dünyanın en büyük internet arama motoru Google'nin Müslüman versiyonu yayına başladı. Çakma Google'yi gerçeğinden ayıran özelliği sadece ismi değil...


  Dünyayı tek tıla bilgisayarınızın masa üstünü getiren google din savaşlarına sahne olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Katoliklere özel Google'den sonra şimdi de Müslümanlara özel google dizayn edildi.

  Tamamen evrensel Google'nin altyapısından faydalanarak hizmet veren Müslüman Google'nin hassas olduğu bir çok konu var. Müslümangoogle.com, sadece İslam dinine uygun yayın yapıyor ve Msülümanlığa aykırı her sonucu filitreleyerek arama yapılmasına müsade etmiyor. Bununla birlikte gazete ve haber sitelerini de İslami hassasiyetlerine göre sıralıyor.

  Müslüman Google'de, Google'nin orjinal logosuna bağlı kalınırken dini motifler kullanılmış. Google'nin birinci 'o'suna Türk bayrağı giydirilirken, 'g' harfi yeşil kubbe şeklinde, 'l' harfi yerine ise minare kullanılmış.
  Müslüman Google'de arama yapmak ise tamamen islam dine uygun olmalı. Yoksa aksi durumlarda sonuç alamıyorsunuz. Müslüman Google'de, "Porno, porn, erotik" kelimelerini aranınca herhangi bir içerik çıkmazken site arama sonuçlarınında din vurgusu ön plana çıkıyor. Öyleki sitede yapılan nokta aramalarda, öncelik İslam dini ile alakalı içeriği olan sitelere verilmiş.
  Orjinal Google'nin arama moturunda "haber" kelimesi aratılınca ilk olarak, haber7.com ve habertuk.com sayfaları çıkarken, aynı kelime Müslüman Google'da search yapılınca ilk sırada, İslami hassasiyetleri en üst noktada olan Tevhid ve Haksöz haber sitelerinin sonuçları çıkıyor. Sitede gazete diye arama yapılınca ise, internet sitesini geçtiğimiz günlerde akışkan olarak yayına sokan Milli Gazete çıkıyor. Müslüman Google'nin gazete taramasında Doğan Grubu'na ait gazeteler bir hayli geri planda bırakılmış durumda.
  Google'den kaynaklanan reklamalrı filitreleyemedikleri için reklam alanlarında sitenin içeriğine uygun reklamlar çıkarken, üslümangoogle.com'un en tepesinde Diyanet İşleri Başkanlığı ve Fethullah Gülen'in sitesi herkul.org'a direk link verilmiş.
  Geçtiğimiz günlerde de sadece Hristiyanlığın bir mezhebi olan Katolikler için 'catholicgoogle.com' hizmete sokulmuştu. Bu site üzerinden yapılan aramalarda çıkan sonuçlar da tıpkı Müslümangoogle.com'da olduğu gibi, sadece Katolik mezhebine uygun olan içeriklerden oluşuyor.

  catholicgoogle.com'dan sonra, Türk bilgisayar uzmanları tarafından yayına sokulan Müslümangoogle'nin, internetin dini ve mezhep ayrımcılığı olur mu sorusunu da gündeme getirecek gibi.


  _________________
  HERŞEY İNCELİKTEN
  İNSAN KALINLIKTAN KIRILIR (HZ.MEVLANA)  http://yesilyol.ourtoolbar.com/exe

  YEŞİLYOL TOOLBAR... YÜKLEYİNİZ...

   Forum Saati Çarş. Ekim 17, 2018 2:03 am