YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

....Leyla Nın Mecnunu...

RanaNur
    RanaNur
    En Yeşilyolcu

En Yeşilyolcu

Kadın
    Okul : Sakarya İlahiyat Fakültesi
    Ruh hali : ....Leyla Nın Mecnunu... Utanga10
    Teşekkür : 8
    Puanı : 304
    050209

....Leyla Nın Mecnunu... Empty ....Leyla Nın Mecnunu...

Mesaj  RanaNur

....Leyla Nın Mecnunu...

....Leyla Nın Mecnunu... 2130

Günlerden birinde Mecnun'a rastlayan bir gönül ehli, onun halini bilen bir yolcu, bütün içtenliğiyle sordu:- Leyla hakkında ne biliyorsun? Bana Leyla'dan haber ver!Mecnun, o anda baş aşağı yıkıldı, yola serilip kaldı. Sonra inler gibi mırıldandı:

- Bir kere daha Leyla de! Eğer Leyla'yı bilmek istiyorsan bir kere daha Leyla de. Yoksa benden bir şeyler sorup durman beyhude. Madem Leyla diyorsun, soruna cevap olarak Leyla adı kafi değil mi? Ne kadar mânâ incisi delinse, yine de Leyla adı kadar değerli değildir. Leyla'nın adını andın mı, cihan içinde cihanlarca sır söyledin demektir. Leyla adı hatırımda dururken başka bir adı bir an bile ansam küfürdür bu.

Bunu duyan o gönül ehli, daha sonraki zamanlarda şu şiiri okuyup durdu:

Mecnun ki "La ilahe illa!" der idi

Teklif-i visal eyleseler la der idi

Şol mertebe meftun idi Leyla'sına kim

Mevla diyecek mahalde Leyla der idi

Leyla'nın Mecnun'u

Mecnun bir fırsatını buldu, Leyla ile baş başa kaldı. Leyla da ondan bir dilekte bulundu:

- Ey âşık! Neyin varsa getir!..

- A ay yüzlü!.. Senin aşkınla ne suyum kaldı, ne kuyum. Ne ciğerimde azıcık kan, ne geceleri gözümde uyku. Aşkın aklımı yağmaladıktan sonra her şeyim birer birer gitti. Şimdi sahip olduğum tek şey yaralı bir kuş olan canım. Senden bir emir bekliyorum. Ver dersen hemencecik vereyim.

Leyla güldü bu sohbete. Sonra sitem etti:

- A yiğit!.. Ben senden bunu ne vakit istersem alırım, başka neyin var?!..

Bu söz üzerine Mecnun, partal giysilerinin eprimiş yakasından çıkardığı bir iğneyi Leyla'ya sundu:

- Vallahi, varlık âleminde malik olduğum tek şey işte bu. Bundan başka hiçbir nesneye sahip değilim. Bunu taşımamın sebebi ise yine sensin a gönlümü alan!.. Çölde, ovada, dağda, kırda senin hayalini izlerken çok düşüyorum; dikenler ayağıma batıyor. İşte bu iğne onları ayağımdan çıkarmak için.

Mecnun, Leyla'nın kendisine acımasını beklerken Leyla sitem etti:

- İşte ben tam da onu arıyordum. Aşkta gerçek isen bu iğne sana nasıl layık oluyor, a perişan âşık!.. Bencileyin bir güzelin peşindeyken ayağına diken batsa o dikeni çıkarmak doğru olur mu? Eğer o dikeni çıkarırsan, seninkine vefa derler mi?!.. Sevgili yolunda ayağına diken batan âşık, onu elbisesine takılmış bir gül görmeli değil midir? Gül fidanı, bir gül elde etmek için bir yıl dikenlere sabrediyor da sen gül fidanından da aşağı mısın yoksa? Leyla'nın aşkıyla ayağına batan diken, onun başkalarına armağan edeceği yüzlerce gül demetinden daha değerli değil midir?

Leyla'nın ölümü

Yolunu şaşırmış Mecnun ordan oraya koşturup giderken biri ona, "Leyla öldü!" deyiverdi. Mecnun, bu kara haber üzerine derhal durdu ve ellerini açıp şükretti:

- Hamd olsun Allah'ıma!..

Bu sefer adam çok öfkelenip bağırdı:

- A aklı ve hayatı darmadağın olmuş zavallı! Hem onun için yanar, hem de neden böyle söyler, ölümüne sevinirsin?

- Ben, iyiliğini isteyip dururken o ay yüzlüden bir fayda elde edemedim. Bari kötülüğünü isteyen de bir şey elde edemesin!..

Mecnun'un vuslatı
    Günlerden birinde Mecnun'u bir duvarın üstüne oturmuş, ayaklarını sallandırmış otururken buldular. Kerpiçten duvarın üstünde gayet neşeli ve bahtiyardı. Kendince konuşuyor, işaretleşiyor, gülüyordu. Gelen geçen bu hale bakıp gülmedeydi. Nihayet bir gönül eri oradan geçti. Bakınca Mecnun'un yanında Leyla'nın da oturmakta olduğunu gördü. Başkasına gizli olan ona açılmıştı. Şükretti:

- Bir ömürdür koşup durdum... Çok da yoruldum... Ama sonunda bir araya geldiklerini gördüm!.. Çok şükür Allah'ım; sevenleri buluşturdun!..

Akıllı deli

Anlatırlar ki, kendince kavminin önde gelenlerinden, dindarlığı herkes tarafından bilinip itibar gören biri kırlara gezmeye çıkmış, Allah'ın yarattıklarını ibret nazarıyla seyre koyulmuştu. Sonra kalktı, iki rekat şükür namazı kılmak üzere tekbir aldı. Olacak bu ya, o sırada Mecnun da kırlarda dolaşıyordu ve tesadüfen bu adamın önüne doğru geçip bilmeden orada oyalanmaya başladı... Adam selam verdikten sonra Mecnun'a seslendi:

- Bre çekil önümden, burada namaz kılıyorum.

O vakit Mecnun hayretler içinde şöyle sordu:

- A efendi! Sen bu namazı niçin kılarsın?

Adam şaşırmıştı. Delinin aklına hayret etti ve işin sonunu getirmek istedi:

- Neden sordun ki?

- Allah aşkıyla ve onun için kılıyor musun diye?

- Evet, Allah aşkıyla ve O'nun rızası için kılıyorum!..

- Mecnun önce güldü, sonra dudağını büzüp kederlendi:

- Kendini yokla beyim, içini yokla... Ben Leyla'nın aşkına düştüm düşeli şunca yıldır ondan başkasını görmüyorum da sen Allah aşkıyla namaz kılarken beni nasıl görüyorsun?

BERCESTE

Halâs olmak için ez-cân u

dil aşkından ol yârin

Dua etsem de dergâhında

ya Rab müstecab etme

Halîm

O sevgilinin aşkından kurtulmak için can u yürekten de dua edecek olsam, onu dergâh-ı izzetinde kabul etme Allah'ım!..

iskender pala..
    Bu yazıyı burda paylaş : reddit

RanaNur

Mesaj Perş. Şub. 05, 2009 9:06 pm  RanaNur

Mecnun'a adını sorarlar, Leyla der. Geldiği yeri sorarlar, gideceği yeri sorarlar yine Leyla, hep Leyla der.
    ..::mücahit::..

Mesaj C.tesi Şub. 07, 2009 6:11 pm  ..::mücahit::..

Anlamlı,hoş,çok güzel bir paylaşımdı

Allah razı olsun hocam...Smile
    RanaNur

Mesaj Paz Şub. 08, 2009 2:16 pm  RanaNur

..::mücahit::.. demiş ki:Anlamlı,hoş,çok güzel bir paylaşımdı

Allah razı olsun hocam...Smile

Smile
    amin hocam rabbim cümlemizden razı olsun inşallah...

ben teşekkür ederim okuduğun için.. bounce
    [i]
    NuR ..

Mesaj Paz Şub. 08, 2009 4:57 pm  NuR ..

O sevgilinin aşkından kurtulmak için can u yürekten de dua edecek olsam, onu dergâh-ı izzetinde kabul etme Allah'ım!..

aşk bes.. gayri heves..

Allah razı oLsun çok güzeldi Sad
    RanaNur

Mesaj Salı Şub. 10, 2009 3:33 pm  RanaNur

NuR .. demiş ki:

aşk bes.. gayri heves..

Allah razı oLsun çok güzeldi Sad

amin ecmain..
    RanaNur

Mesaj Salı Şub. 10, 2009 3:33 pm  RanaNur

bounce bounce bounce

mecnunu bir gün uyuzlu ve bitli bir köpeği ayaklarından ve gözlerinden öperken görürler..
    ey mecnun nedir bu hal ?
    uyuzlu bir köpek
    bitli bir köpek
    köpekler bıle ona yanaşmazken...

nasıl sevmeyeyim nasıl öpmeyeyim..
    o benım leylamın sokağının köpeği..
    bu gözler her gün onu görür...
    bu ayaklar hergün onun bastığı yerlere basar...
    nasıl sevmem...
    ben onun ayağının tozunun tozuyum...

bounce bounce bounce
    mehmet108

Mesaj Salı Şub. 10, 2009 7:31 pm  mehmet108

ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM sağolasınız aşık olmayan aşktan anlamaz ben aşık değilim ki ayağıma batan dikenlerde bile aşkımı bulayım mevlana hazretleri ile ilgili yazılan bir kitapta şöyle bir yazı okudum ve çok hoşuma gitti sizlerlede paylaşayım İNŞ.
    Sevgiden acılıklar tatlılaşır. Sevgiden bakırlar altın kesilir.
    Sevgiden tortulu, bulanık sular, arı-duru bir hale gelir,
    sevgiden dertler şifa bulur. Sevgiden ölü dirilir,
    sevgiden padişahlar kul olur. Bu sevgide bilgi neticesidir.
    Saçma sapan şeylere kapılan kişi nasıl olur da
    böyle bir tahta oturur ki? Noksan bilgi nereden aşkı doğuracak?
    Noksan bilgi de bir aşk doğurur ama o aşk, cansız şeylerdir.
    Noksan bilgi sahibi, cansız bir şeyde
    dilediği şeyin rengini görünce
    adeta bir ıslıktan sevgilinin sesini duymuş gibi olur.
    RanaNur

Mesaj Çarş. Şub. 11, 2009 4:46 pm  RanaNur

mehmet108 demiş ki:ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM sağolasınız aşık olmayan aşktan anlamaz ben aşık değilim ki ayağıma batan dikenlerde bile aşkımı bulayım mevlana hazretleri ile ilgili yazılan bir kitapta şöyle bir yazı okudum ve çok hoşuma gitti sizlerlede paylaşayım İNŞ.
    Sevgiden acılıklar tatlılaşır. Sevgiden bakırlar altın kesilir.
    Sevgiden tortulu, bulanık sular, arı-duru bir hale gelir,
    sevgiden dertler şifa bulur. Sevgiden ölü dirilir,
    sevgiden padişahlar kul olur. Bu sevgide bilgi neticesidir.
    Saçma sapan şeylere kapılan kişi nasıl olur da
    böyle bir tahta oturur ki? Noksan bilgi nereden aşkı doğuracak?
    Noksan bilgi de bir aşk doğurur ama o aşk, cansız şeylerdir.
    Noksan bilgi sahibi, cansız bir şeyde
    dilediği şeyin rengini görünce
    adeta bir ıslıktan sevgilinin sesini duymuş gibi olur.

teşekkürler... mehmet abi mevlana hz.iligili herşey güzel.. Smile
    RanaNur

Mesaj Çarş. Şub. 11, 2009 4:50 pm  RanaNur

....Leyla Nın Mecnunu... 1796

Bir bütün idim ben Leylâ ile. Sense Leylâ’yım diyorsun.

Sen Leylâ isen eğer; beni yakmaya hayalin yeter, takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda? Canım gideli hayli zamandır, cismindeki bir başka candır; bir özge candır. Sensin beni benden ayıran, uzaklaştıran. Ben yokum, senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki.

Önceleri sen vardın, şimdi ben yok oldum. Manevi dünyamda dostum daima sensin. Dış görünüşe değer verme bahsi ortadan kalktı artık.

Gönül çok önceleri sana koştu canım seninle gitti. Şimdiki canım Leylâ’ya değil, Mevlâ’ya yönelik. Bir’lik yolunda seninle olmam, yanarım.

Şimdi, gözümün nuru, gönlümün aydınlığı!.. Ben maskaralığa nam salmışım nam salmışım bari sen bu yola girme. İçinden çıkma namus perdesinin.

Mecnun olan benim; bana yaraşır delilik, kınamışlık. Şimdi git, aşk töresini, âşıklık geleneğini, maşuk gidişatını bozma.

Gir şimdi, ey vefalı! Açtırma kötü söz arayanların dudaklarını; sakız verme dedikodu arayanların ağızlarına. Beni aramaya çıktığını âleme bildirip deliliğine ferman yazdırma. Kimse seni burada görmeden git.

Ben ki varım; sen içimdesin, bunu bil!..

Similar topics

-

Forum Saati Cuma Mart 29, 2024 8:00 am