Senin salâvatın da parantez içinde mi kaldı?

  Paylaş
  avatar
  Zeynebb
  Yeşil yeşil

  Yeşil yeşil

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : ßursa'm
  Okul : ß.i.a.i.h.L
  İleti : __ sen,qözLerim ve katre __
  Ruh hali :
  Teşekkür : 4
  Puanı : 89
  Kayıt tarihi : 18/01/09

  Dikkat Senin salâvatın da parantez içinde mi kaldı?

  Mesaj  Zeynebb Bir Paz Mart 01, 2009 12:27 am

  Var edilmek bir sürprizdir, kocaman bir sürpriz! Yokluğun koynunda yokluğundan bile habersiz silinip gitmek üzereyken, hatta silinmeye bile gerek duymayan siliklik içindeyken, var edildin. Sen yoktun ve varlığın yokluğuna tercih edildi. Can verildi tenine, nefes verildi cesedine. Bir insan yüzüyle süzüldün âlemin eşiğinden içeriye. Hayat sahibi kılındın; hayat sofrasına buyur edildin. İnsan olman irade edildi. Sadece insanların çağrıldığı, insan olmayanın çağrılsa bile tadına varamayacağı eşsiz bir ziyafete buyur edildin.
  Sürpriz! Varsın, hayattasın ve insansın.
  Varlığın isimsiz bir taş kadar kalabilirdi.Üzerine basılıp geçilebilirdi meselâ. Kalbin olmazdı, kalbinin olmayışına ağlayacak bir kalbin bile olmazdı. Hiç yoktan hayat verildi tenine. Hayatın bir dağın adı konmamış bir yamacında yalnız yaşayan bir ağacınki kadar olabilirdi. Hiç ummadığın halde insanlık üflendi çamuruna. İnsan oldun diyelim; bir olan Rabbe “kul” olmanın sonsuz güveninden, her şeyin sahibine muhatap kılınmanın eşsiz ayrıcalığından yoksun olabilirdin. Tıpkı yanıp yakılmış bir ağacın kömürleşmiş dallarını ve köklerini bir arada tutmakla teselli devşirmeye çalışması gibi, kaybettiklerini kaybettiğinin farkında olmayan, yitirdiklerinin eksikliğini çekmeyen acı bir inançsızlığın ortasında kıvranıyor olabilirdin.

  Hiç ummadığın hediyeler almak gibidir var olmak. Hiç hak etmediğin sofralara buyur edilmeye benzer yaşamak. Hiç beklemediğin bir tacı giyinmek gibidir hayatta olmak.

  Bunu bilmişken, sonsuz minnettar olman gerekmez mi? Bunu bilmişken, iltifatlara boğulmuş bir adam gibi hep mahçup bir yüzle yürüyor olman gerekmez mi? Bunu farketmişken minnetini ifade etmek için telaşla koştuman beklenmez mi? Yoksa, verilenlerin hakkın olduğunu düşünüp daha fazlası niye yok diye sızlanan geçimsiz bir nankör olmaya mı adaysın? Yoksa, sana yapılan iltifatları az bulup “daha, daha, daha..” diye bağıran, asık suratlı, bir türlü memnun edilemeyen, hiçbir şeyi beğenmeyen açgözlü biri olmaya mı heveslisin?

  Mümin olmak, varlık dairesine mahçubiyetle girmek demektir. Besmele, o mahçubiyetin ifadesidir; “Senin izninle buradayım ey Rahman, ey Rahîm. Burası benim hiç hak etmediğim bir yer; izin ver de içeri gireyim.” Mümin olmak, varlığa ve varlığına minnettar olmaklığındır. Besmeleden sonra “Hamd olsun Rabbine âlemlerin.” deyişimiz ondandır. Hiç yokken var edilenin hiç yoktan Var Eden’e ilk sözü “teşekkür” olmalı değil mi? “Ey Rabbim, beni hiç hesaplarımda yokken var eyledin, hiç ummadığım halde bana hayatı tattırdın, bu yetmiyormuş ki bir de bana insanlık lûtfettin. Sana borcumu nasıl ödeyebilirim?”

  “Âlemlerin Efendisi” işte bu yüzden hamd telaşındadır, şükür sevdasındadır. Senin unuttuğun o sonsuz minnettarlığı her an yüreğinde yaşatır. Senin görmediğin o umulmadık iltifatlar karşısında sonsuz mahçubiyet duyar. O yüzden adı Muhammed’dir; en çok O hamd eder, en çok O şükreder, en çok O minnettardır. O yüzden en çok O övülür; varlığın güzelliğini sonsuz bir incelikle takdir eder, hayatın ayinesinde yansıyanlara en çok O hayran olur. O yüzden adı Ahmed’dir; âlemin güzelliğine eşsiz bir hayranlıkla karşılık verir. Bülbülün aşkıyla gülün güzelliğine sesten yapraklar eklemesi gibi, O da varedilenlerin güzelliğine hayranlığını ifade ederek âleme insanca hayranlık yankıları ekler. Güzellik muhatabını O’nun gözlerinde bulur; varlık O’nun hayranlığıyla dengini bulur.
  Sanattan anlayana sanatın incelikleri gösterilmek istenir. Güzelliği hakkıyla takdir edenin önünde yeni güzellik pencereleri açılır. Yemeğin tadını anlayan yeni sofralara buyur edilir.
  İşte bunun için O da, sonsuz teşekkürüne karşılık yine sonsuz teşekkürler gerektiren yeni sofralara buyur edilir. “Makâm-ı Mahmud” işte o sofraların adıdır, o pencerelerin önüdür, o tanıklıkların ünvanıdır. O’nun ellerine, gözlerine, gönlüne gelen lütuflar, feyizler, nimetler bize o sofradan akar, o ziyafetten taşar. O’nun minnettarlığına katılan her salâvatla, o eşsiz sofranın bir kenarına ilişirsin; o doyumsuz ziyafetten pay alırsın. Dudağına değen her salâvat, dudağına o sofranın kevser kadehini yanaştırır.

  Not: Kanaatimce, Peygamberi[asm] gül remziyle anmak, bu sır yüzünden de anlamlıdır. Gülün sevindirmesinin sebebi, yanaklarından var ediliş sürprizini taşırmasıdır. Yapraklarının inceliği ve titrekliği, kokusunun ve renginin her dem tazeliği ve yeniliği, her an var edilme heyecanının izdüşümüdür. Bu yüzden olsa gerek, gördüğümüz her gül yenidir, ilk defa var edilmiş gibi sürprizdir, ilk defa gül görüyormuşuz gibi şaşırtır ve sevindirir bizi. Var edilişine şaşıranların/şaşırması gerekenlerin ne kadar çok salavat borçlu olduğunu hatırlatır. Salâvatlar bu yüzden parantez içlerinden çıkmalıdır; hayatın ortasında güller gibi diri durmalıdır.
  avatar
  MAfacan
  Yeşil Yolcu

  Yeşil Yolcu

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 613
  Yaş : 26
  Nerden : BURSA / TRABZON
  Okul : BİAİHL
  İleti : RABBİM KALBİMİ TUT..! BUNA İHTİYACIM VAR..!
  Ruh hali :
  Teşekkür : 7
  Puanı : 490
  Kayıt tarihi : 20/02/09

  Dikkat Geri: Senin salâvatın da parantez içinde mi kaldı?

  Mesaj  MAfacan Bir Perş. Mart 05, 2009 5:12 pm

  RABBİM (cc) razı olsn kardeşm Suspect Suspect
  avatar
  Zeynebb
  Yeşil yeşil

  Yeşil yeşil

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : ßursa'm
  Okul : ß.i.a.i.h.L
  İleti : __ sen,qözLerim ve katre __
  Ruh hali :
  Teşekkür : 4
  Puanı : 89
  Kayıt tarihi : 18/01/09

  Dikkat Geri: Senin salâvatın da parantez içinde mi kaldı?

  Mesaj  Zeynebb Bir Cuma Mart 06, 2009 6:57 pm

  Âmin..£cmain..Smile)))
  avatar
  MERVE
  YETKİLİ

  YETKİLİ

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 596
  Yaş : 34
  Nerden : İSTANBUL
  Okul : KADIKÖY İMAM HATİP LİSESİ
  İleti : SükuTun sırrı hakikatini bilenler sözün hakkını vermeyi de bilirler...!
  Ruh hali :
  Teşekkür : 5
  Puanı : 355
  Kayıt tarihi : 25/10/08

  Dikkat Geri: Senin salâvatın da parantez içinde mi kaldı?

  Mesaj  MERVE Bir Cuma Mart 06, 2009 7:51 pm

  "Gülün sevindirmesinin sebebi, yanaklarından var ediliş sürprizini taşırmasıdır. Yapraklarının inceliği ve titrekliği, kokusunun ve renginin her dem tazeliği ve yeniliği, her an var edilme heyecanının izdüşümüdür. Bu yüzden olsa gerek, gördüğümüz her gül yenidir, ilk defa var edilmiş gibi sürprizdir, ilk defa gül görüyormuşuz gibi şaşırtır ve sevindirir bizi. Var edilişine şaşıranların/şaşırması gerekenlerin ne kadar çok salavat borçlu olduğunu hatırlatır. Salâvatlar bu yüzden parantez içlerinden çıkmalıdır; hayatın ortasında güller gibi diri durmalıdır..."
  GÜZEL BİR PAYLAŞIMDI....ALLAH RAZI OLSUN....  _________________
  "İNSAN KUDRETİ SONSUZA DAYANDIĞI İÇİNDİR Kİ DAMLA İKEN ÇAĞLAYAN,ZERRE İKEN GÜNEŞ VE BİR DİLENCİ İKEN SULTAN OLUR."
  avatar
  Zeynebb
  Yeşil yeşil

  Yeşil yeşil

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 304
  Yaş : 26
  Nerden : ßursa'm
  Okul : ß.i.a.i.h.L
  İleti : __ sen,qözLerim ve katre __
  Ruh hali :
  Teşekkür : 4
  Puanı : 89
  Kayıt tarihi : 18/01/09

  Dikkat Geri: Senin salâvatın da parantez içinde mi kaldı?

  Mesaj  Zeynebb Bir Cuma Mart 13, 2009 9:35 am

  £cmain..

   Forum Saati C.tesi Ara. 15, 2018 10:21 pm