YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İSLAM'DA EBEVEYN VE ÇOCUK İLİŞKİSİ

M.K
    M.K
    yeşil sever

yeşil sever

Erkek
    Okul : Cumhuriyet üniversitesi
    Ruh hali : İSLAM'DA EBEVEYN VE ÇOCUK İLİŞKİSİ Secilm10
    Teşekkür : 0
    Puanı : 154

İSLAM'DA EBEVEYN VE ÇOCUK İLİŞKİSİ Empty İSLAM'DA EBEVEYN VE ÇOCUK İLİŞKİSİ

Mesaj  M.K Salı Haz. 16, 2009 12:37 am

İSLAM'DA EBEVEYN VE ÇOCUK İLİŞKİSİ

Bismillah.Elhamdulillah.Allahu Zulcelal hazretlerine hamdu sena, Resulu Hazreti Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi vesselleme sonsuz selamlar olsun.Bu yazımı "islamda ebeveyn ve çocuk ilişkisi " üzerinde durup,Bu konuda bir kaç kelamla makelemi hitama erdireceğim İnşaAllah...

İslam dininin en önem verdiği kurumlardan biri de aile kurumudur.Anne ,baba ve çocuklardan oluşan en küçük yapı birimi.Tıpkı atom ve molekülleri gibi. Nasıl o atomun etrafında nötronlar protonlar belli bir yörüngede belli hız ve biçimde sağa sola sapma yapmadan ve yalpalamadan dönüyorsa, (üzerine düşen görevini) işlevini yerine getiriyorsa.Aynen bu misal gibi aile de her birey üzerine düşen görevi yapmak zorundadır.Böylelikle dengeler yerine oturur.

Lukman suresinde buyruluyor ki;" Bana ve anne- babanıza şükredin"Bir hadisi şerifte buyruluyor ki; " insanlara teşekkür etmeyen,Allaha şükredemez". Şükürden şüküre fark vardır.Allah'a yaptığın şükür ile ana- babaya yapılan şükür bir değildir.Bu konuyuİbrahim suresinden bir ayetle biraz daha aydınlatalım.

" Verdiğim nimetlere şükrederseniz, nimetlerimi arttırırım" Allaha şükür,İbadeti gerektirir.Mesela yemek yedin akabinde (yemek) dua(sı) ettin.Fakat ondan sonra giren vaktin namazını kılmadıysan o nimetin şükrünü yapmış sayılmazsın.Zira karnına giren iki lokma senin ibadet yapman ve takattan düşmemen içindir.Tutupta ibadetten yüzçevirirsen o nimetin asıl şükrünü nasıl ifa edebilirsin?

Bir insan size herhangi bir işinizde yardım ettiğin de nasıl seviniriz ve ne kadar mutlu oluruz.Karşılığında ya bir teşekkür ederiz ve yahutta bir şeyler ikram ederiz.Bazen sokakta rastlarız, bir yaşlı amca (teyze) , elinde ağır torbalar.Belki evine gidiyor, evi de hani biraz uzak.Beş dakka gidiyor, On dakka ise dinleniyor.İşte o yaşlı amcanın (teyzenin) elinden yardım etmek niyetiyle aldığınız torbalarla , yolda eşlik etmeniz karşısında o zat illa ki bir şeyler ikram etmek isteyecek.Teşekkür edecek size.Bu küçük ve günlük bir misaldi.Anlayanlar için aslında ne kadar büyük bir misal.Zira Her dakka Allaha şükür etmemiz gerek.O bize yardım ediyor.Anne babamıza da teşekkür etmeliyiz

Ana- babaya şükretmeye gelince.Ebeveynlerine ihsan etmeyi, alçak gönüllü olmalı, onlara karşı gayet yumuşak olmalı. Daima uygun ve güzel sözler söylemeli.Gelişi güzel ağzına gelen her kelimeyi ,cümlecikler haline getirip konuşmamalı.Kırk düşünüp bir söylemeli.Meşru emirlerine itaat edip ancak islama aykırı olan emirlerine ise uymamak gerekir.Mesela bu emri izah edelim.Baban dedi ki ;" oğlum, namaz kılma.Boşuna vakit harcıyorsun gitte para kazan" Bu emre uymamak icap eder.Peygamberimiz buyuruyor ki ; " Allahu teala katında günah olan şeylerde mahluka itaat yoktur."Lokman suresi 15 .ayettin de ise " annen baban senin bilmediğin şeyi ,sen bana ortak koşasın diye seni zorlarsa onlara itaat etme.Onlara dünya da geçinmeleri için iyi muamele eyle"

Tabi şimdi akıllara şu soru gelebilir.Ebevenlerim bana din de olmayan bir şeyi işlemem için ısrar ediyor , o zaman ben ebeveynlerimi evden kovayım ya da döveyim.Ayetin sonunu iyi okursanız orada dünyada geçinmeleri için iyi muamele et buyuruyor.Zaten o yanlışın hesabını ahirette verecekler sen evlat olarak razı et onları.

Allahu tealaya itaat et, anne ve babana da meşru emirlerin de itaat etki şükretmiş olasın.Şükret ki verdiği nimeti arttırsın.Hayatlarınız ve evradu aliniz bereketlensin.

Hazreti peygamber sallallahu aleyhi vessellem buyuruyor ki; " Bir kimse anasını ve babasını gücendirmiş olduğu halde ,sabaha kavuşsa kendisi için cehenneme iki kapı açılmış olarak akşamlar. Akşamları anne- babasını gücendirerek akşama kavuşsa yine kendisi için cehenneme iki kapı açılmış olarak sabahlar.Eğer anne ve babasından yalnız birini gücendirmiş ise, cehennemde ona bir kapı açılmış olur.Her ne kadar anne ve babası bu kimseye zulmetmiş olsalar da böyledir." (Allahu alem)

Yukarı de geçen ayetin sonunu bu hadisi şerif izah ediyor aslında."dünyada geçinmeleri için iyi muamele et " Sen iyi muamele etki açılmasın cehennemin kapıları sana.Bir ayette "üf bile deme" buyuruluyor.Biz , ümmeti muhammed olarak cehennemi değil, cenneti - Hz muhammedi sallallahu aleyhi vessellem ve cemalullahu istiyoruz.O cennet ki , annelerin ayakları altında , baba ise cennetin direği ister yık ister kolla.Enbeveynini yıkan aslında kendini cehenneme arz etmiş olur...

Evlad ebeveynine karşı sorumluluğunu yerine getirirse ve ebeveynde evladına karşı olan sorumluluğunu yerine getirirse nurun ala nur olur.Her birey vazifesini eksiksiz yerine getirdiğinde o ailenin her bireyinde Allah nimetinin alametini gösterir ve nimetlerini arttırır.

Hz Peygamber sallallahu aleyhi vessellem bizlere aile yaşamı için çok güzel bir örnektir.Zaten o yüzden ( örnek olduğu için ) buyurulmuyor mu " resulullahta sizin için örnek var" Ahlakı o kadar mükemmel ki.( mesela kadı iyaz hazretlerinin şifa-i şerif kitabı sırf peygamberi anlatır . okumanızı tavsiye ederim) Hani biz o derece güzel ahlaka sahip olamasakta ,biraz gayret edip kendimizi kötü ahlaktan güzel ahlaka çeviremez miyiz?

Bir rivayette " sizin en hayırlınız ailesine en hayırlı olanıdır" buyuruluyor. Hayırlılarınız ailesine en hayırlı olandır.Evladı iyaline islam üzere terbiye verip " bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha güzel bir hediye veremez" dusturunca yaşamalı.

İnsan öldüğü zaman defterini kapatmayan üç şeyden biri de (hayırlı) salih bir evlattır.İşte bu salih evladı bu devirde yetiştirmek çok zordur.Devir,Haramların rahatlıkla işlenebildiği bir devirdir.Ne mutlu bu devirde salih bir evlat yetiştirebilene.

Makalemi bir hadisi şerif ile hitama erdirmek istiyorum.Allahın resulu çocuklarla o kadar ilgilenir ve o kadar severdi ki; bir keresinde bir bedevi bu işe hayret edip şu suali sormuştu." siz çocukları öper misiniz? biz onları öpmeyiz" peygamberimiz de " Allah senin kalbinden merhameti çıkarmış ise ben ne yapabilirim" buyurmuştur.

Çocuklara acımasızca, gaddarca davranmayalım.Allah kalplerimizden merhameti çıkartmasın.Rabbim hayırlı uzun ömürler nasip eylesin her birerlerimize.

23 nisan 2009
    28 rebiul ahir 1430
    perşembe
    M.K

Similar topics

-

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 8:46 am