EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR

  Paylaş
  avatar
  M.K
  yeşil sever

  yeşil sever

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 68
  Okul : Cumhuriyet üniversitesi
  Ruh hali :
  Teşekkür : 0
  Puanı : 154
  Kayıt tarihi : 15/06/09

  EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR

  Mesaj  M.K Bir Salı Haz. 16, 2009 12:39 am

  EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR

  Bismillah.Elhamdulillah.Allahu tealaya hamd ve sena, Habibi Muhammede salat ve selam olsun.(sallallallahu aleyhi vessellem )Geçmiş olan zamana bakıyorum, ömür her an eksilmekte.Gelecek olan ölüm anı ise her saniye yaklaşmakta.Bir söz vardır."Geleceği belli olan hemen gelir." Ölümün de geleceğine inanıyoruz ve her gün birilerini kara toprağın kucağına bırakıyoruz.Yukarıda ( mezarın yanında) hoca ve cemaat dualar okurken. aşağıda ise sorgu sual başlamıştır.Yaşayan için önemi yoktur bu durumun.(gafilliğinden önemini de anlamaz.oysa ki en güzel vaazı verir cenaze). Nasıl olsa üç ihlas, bir fatihadan sonra geçip gidecek kabristandan ama aşağıda ki (kabrin içinde ki) için çok önemlidir.Zira kabir sorgusu çetindir ve ilk duraktır.Hiç tanımadığı, daha evvel hiç bilmediği bir mekana gelmiştir.

  Dünya hayatında da öyle değil midir?Daha evvel gitmediğiniz bir eve gitseniz ne yapacağınızı bilemez,nasıl davranış göstereceğinizi sezemezsiniz.Ev sahibi soru sorduğunda heyecanınızdan diliniz birbirine karışmış bir halde "kem küm" ler eşliğinde bir cevap verirsiniz.Gerçi size göre tam verilmiş bir cevaptır amma ev sahibi memnun olmaz ise sorusunu tekrar eder.Bu hikayeyi alıp kabir alemine uygularsak şöyle bir tablo çıkar karşımıza.

  Münker ve Nekir adlı sorgu melekleri ev sahibidir.Siz ise ilk defa geldiğiniz kabr evinin misafirisiniz.Ev sahibi sorar; "Rabbin kim?" Misafir daha evvel dünya da rabbini tanıyanlardan ise der ; "Rabbim Allah." Yok misafir daha evvel dünya da tanımadıysa der ;" Bilmiyorum ki, oda kim" İşte o zaman ev sahipleri şöyle der ;"Bilmez olasıca..."

  İnsana bir mücevher verilmiştir ki; adına hayat denilmiştir.Bu hayat,dünyaya geldiği an ile başlayıp, ergenlik çağıyla yükselişe geçer ve kabre giriş ya da can verişle son bulur.Bir insanergenlik çağına ermediği dönemde dini hiçbir ibadetle sorumlu tutulmamıştır.Ne zaman ergenlik dönemine erişir.işte o zaman dinen ibadetleri yapmakla mesul tutulmuştur.

  Ergenlik dönemi hem iklim şartlarına hem de kız ve erkek fizyolojik ve biyolojik değişikliklerden dolayı farklı yaşlarda başlayabilir.Bu normaldir fakat, on beş yaşına gelmiş ve ergenlik dönemine girmemiş ise bir genç, dinen ibadetleri yapmak zorundadır.Bütün bu amellerin başını ilmihal çeker.Zira bir insan ilmi halini bilmeden nasıl amel işlyecek...

  Örnek vermek gerekirse;günümüz de çoğu insanyaşı kemale erdiği halde hala gusul abdesti nedir bilmiyor.Bu zatın yaşı kemale ermiş velakin aklı kemale ermemiş.Bir müslüman erkek ve kadının en azından hafta da bir kere de olsa gusul abdestini tazelemesi gerekir.Nasıl ki üç günlük ekmeği bile bayatlamış diyeyemeyip israf ediyorsun.Aynı bunun gibi gusul abdestin de bayatlar, tazelemen gerek. Her şeyin tazesi daha hoştur.

  Hz Peygamber sallallahu aleyhi vessellem. abdest ile alakalı bir hadisin de buyuruyor ki; " Bir kimse abdest alır. ve abdestini güzel eylerse günahları bedeninden hatta tırnaklarından bile çıkar."Abdest ile alakalı nice hadisi şerifler var.Bunları sadece ilmihalleri karıştırıp okuyanlar bilir.Sevabını da ihlas ile amel edenler alabilir.Yoksa öğrenmeden ya da öğrenipte amel etmeden hiç bir şey elde edilmez.Cuma suresin de buyurulduğu gibi" Tevratı yüklenipte amel etmeyenler ,ciltler dolusu kitap taşıyan merkebe benzer"...

  Gençliğe bu hadisleri okuyup, anlatacaksın.Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadislerin de namaz kılmayı yedi yaşında çacuğuna söyle, on yaşına gelince kılmazsa hafifçe dövün rivayetini göz önüne alarak.Gençliği çocukluğundan itibaren yetiştirmeye başlamalı.Azar azarda olsa, Abdesti, gusul abdestini,temizlik kurallarını,konuşmaadabını,namazın nasıl kılındığını vesair diğer amelleri tatbikli anlatmalı Tatbikli anlatımı da açmak gerekirse ki oda şöyle ; hem ebeveynler uygulayacaklar hem de gence uygulatacaklar.Yoksa genç yirmi yaşına bastıktan sonra namazı kıl dersen hiç bir işe yaramaz.Nasıl aşı zamanı aşılanmayıp, zamanıgeçtikten sonra aşılanan aaç meyve vermezse.Gençte ,çocukluk çağlarında ilmihalini öğrenmezse, gençliğin de ne amel eder ne de bu yolda adım atar.

  Hem bir genç yirmi yaşına kadar abdestsiz,namazsız nasıl yaşar.Dinen guslu gerektiren halden kurtulmak gusletmek ile olur.Eğer bir genç yirmi yaşına kadar gusulsuz dolaşıyorsa bunun hesabını mahşer de ebeveynlere sorarlar. Hz Peygamber aleyhissalatu vesselam buyuruyor ki ;" hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz."

  Bu devrin gençliği hakikaten yanlışlara saplanmış.Bataklıkta çırpınıyor.Çırpındıkça da daha hızlı batışa geçiyor.Bir genç nasıl içki içebilir.Zamanın da ,çocukluk yıllarında içkinin haramlığına dair ilmihali bilgiler verilseydi.Gençlik çağına erdiğinde, ortamın bu kadar kötüleştiği, hak ile batılın birbirine karıştırıldığı devirde. Hiç bir suretle içkiyi ağzına sürmezdi.Oysa ki; bu konu da büyükler de suç payı daha fazladır.

  Çocukluk dönemin de, çocuğun gözü önün de içkiler içip, "Sen de iç,azıcık içcen bi şey olmaz" tarzı sözlerle tahrik ve teşrik ile çocuğa içkinin tadının tattırılması ne kadar yanlış.İçki denen zımbırtının kötülüklerin anası olduğu bildirilmiştir.Eğer içki kötülüklerin anasıysa, bunu içen kişi sarhoş olmasının akabin de gidip zinaya da düşebilir.Adam da öldürebilir.Hırsızlıkta yapabilir.Vel hasılı kelam, bu zat her günahı işleyebilir.

  Hz Peygamber aleyhissalatu vessselam bir hadislerinde buyuruyor ki;"çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır."Yani çocuğa bir yudum dahi olsa "iç tadına bak" denilemez. Tabi ki bu bahis çocuğa özel değilki; içki tümüyle tüm ümmete haramdır.yaş farkı gözetmeksizin.Bu zamana kadar içen varsa da onun da tövbe etmesi gerek.

  İslam dini güzel ahlaktır.Gençlerimizi güzel ahlak timsali yetiştirmeye çalışalım.Her bir genç muhammedi Ahlakla bezense,her yanımız muhammedi güllerle ve bu güllerin mis gibi kokularıyla donansa kötü mü olur ?

  Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam buyuruyor ki;" Hayırlınız ailesine hayırlı olanlarınızdır." Bir toplumun temel taşı ailedir.Bu aile hele de müslüman bir aile ise,o çatının altının muhammedi ahlak ile bezenen güzide müslümanlarla dolu olması gerekir.Bir baba evladını beşikte iken helal rızıklarla, güzel ahlak ile yetiştirirse, o evlat yedisinde de namaz kılar, yetmişine geldiğin de de namaz kılar.
  Bir babanın vazifesi,evlatlarına ilmihallerini anlatmaktır.Kız veyahutta erkek çocuğu fark etmez.Zira Hz Fatıma radıyallahu anhum anamız ergenlik çağına erdiğin de hemen babasına gitmiş ve durumu anlatıp" Bugün ben de kadın hallerinden bir hal oldu" demiştir. Her baba çocuğuyla yakından ilgilenmelidir. Çolu çocuğunu başı boş bırakmamalıdır.İşte hz muhammed aleyhisselam örnek ve önderimiz...
  Kimi insan da var ki; Ne kadar anlatırsan anlat.Anlamamak için direniyor.Bu ayet bu devir de olmaz.İslam gerici ve yobazlar dini vesaire.Bir atasözümüz de denildiği gibi " it ürür, kervan yürür". İslamdan sonra yeni bir din gelecek olsaydı ve yeni bir kitap ile yeni bir peygamber gelseydi bile inatçı nefis kabul etmeyecek ve yine dinden kaçmak için bahaneler arayacaktı.

  Bu gibi düşünen zatlara Mevlana, mesnevisin de şöyle cevap vermiştir."Güzel ve özgün bir nükte duysan.anlamandan sonra tadı kaçıp sevimsizleşir.(dersin) ki ben bunu çok duydum eski di artık, bundan başka bir şey söyle dostum. Farz etki, yeni ve özgün bir şey daha söylendi .Yarın ondan da bıkıp, tiksinirsin.Hastalığı defet, hastalığın kökü kazınınca eski sözler (bile) yeni gelir sana"

  Hastalıktan kast nedir?İmansızlıktır.Bir insan imanın tadını alınca gözü hiçbir şey görmez.Gönlü de başka sevda istemez.Bunun yolu kelime -i şehadetten geçer.Her kalp günah işlemekten dolayı kararır.Kararan kalbin cilası zikirdir. Hz Peygamber aleyhisselatu vesselam" Her şeyi cilalayan bir cila vardır.Kalplerin cilası da allahı zikretmektir" buyurmuştur.

  Makaleme son vermeden evvel şunu da demek isterim.Ölüm gelmeden önce, islama dönelim.Tövbe fırsatımız variken tövbeye koşalım.Yarın kabir de " Rabbin kim" sorusun da terlememek için, bugün dünya da amelleriişlerken ,Allahın rızasını kazanmak uğrunda terleyelim.Rabbim yardımcımız olsun.Muharrem ayına tekrardan kavuşmayı ve içinde bulunduğumuz safer ayının da hakkımız da hayırlara vesile olmasını cenabı haktan dilerim. ve ahiru dağvağna enil hamdulillahi rabbil alemin.
  17 şubat 2009
  22 safer 1430
  salı
  M.K
  avatar
  entel_baki
  yeşilci

  yeşilci

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 148
  Yaş : 31
  Nerden : ÇANAKKALE
  Okul : 18 MART ÜNİVERSİTESİ
  İleti : EN İYİ NASİHAT DUDAKLARIMIZDAN DÖKÜLEN DEĞİL, YAŞAMIMIZDA GÖRÜLENDİR...
  Ruh hali :
  Teşekkür : 8
  Puanı : 240
  Kayıt tarihi : 02/04/09

  TOPLUM VE AİLE

  Mesaj  entel_baki Bir Perş. Ağus. 06, 2009 5:35 pm  KESİNLİKLE KATILIYORUM, VE AİLE DÜZELİRSE ŞAYET TOPLUM DÜZELİR...

  O YÜZDENDİR Kİ; HEM ERKEK EVLATLARIMIZA HEM DE GELECEĞİN ANNELERİ OLAN KIZ EVLATLARIMIZA LAYIKIYLA TERBİYEYİ VERMELİYİZ Kİ TOPLUM ASIRLARCA REFAH DOLU HUZURLU GÜNLER YAŞASIN...

  ELİNE SAĞLIK M.K. KARDEŞİM....
  avatar
  M.K
  yeşil sever

  yeşil sever

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 68
  Okul : Cumhuriyet üniversitesi
  Ruh hali :
  Teşekkür : 0
  Puanı : 154
  Kayıt tarihi : 15/06/09

  Geri: EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR

  Mesaj  M.K Bir C.tesi Ağus. 08, 2009 12:44 pm

  Teşekkür ederim...İnşaAllah Aile hayatlarımız İslami bir hayat olur
  avatar
  ..::mücahit::..
  YY

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 623
  Yaş : 30
  Nerden : KONYA
  Okul : Seydişehir İhl
  İleti : ..::madem ki ölüm bir defa neden ALLAH için olmasın::..
  Ruh hali :
  Teşekkür : 12
  Puanı : 352
  Kayıt tarihi : 06/08/08

  Geri: EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR

  Mesaj  ..::mücahit::.. Bir C.tesi Ağus. 08, 2009 1:17 pm

  M.K Hocam kaleminize yüreğinize sağlık...
  Allah razı olsun sizden yazılarınızla bizlere farklı bakış açıları sunuyor sitemize en güzel desteği sağlıyorsunuz
  Üzülerek söylüyorum aksilikler,hastalıklar kişisel sebebler sonucunda siteyle ilgelenemiyorum üyeleri toparlayamıyorum
  Bunu söylememin nedeni paylaşımlarınızın değerlendirilmediğini düşünmemeniz ve tüm yolcular olarak paylaşımlarınıza devam etmenizi istirham ediyorum
  Sevgi ve muhabbetlerimle


  _________________
  HERŞEY İNCELİKTEN
  İNSAN KALINLIKTAN KIRILIR (HZ.MEVLANA)  http://yesilyol.ourtoolbar.com/exe

  YEŞİLYOL TOOLBAR... YÜKLEYİNİZ...
  avatar
  M.K
  yeşil sever

  yeşil sever

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 68
  Okul : Cumhuriyet üniversitesi
  Ruh hali :
  Teşekkür : 0
  Puanı : 154
  Kayıt tarihi : 15/06/09

  Geri: EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR

  Mesaj  M.K Bir Ptsi Ağus. 10, 2009 6:21 pm

  Mücahid Kardeşim, Öncelikle bu güzel düşüncelerin için teşekkür ederim.İkinci olarak söylemek istediğim, Bu yolculuğa yıllar evvel başlamıştık.Cennetin yeşil caddeli yolu ve müdavimlerine de yeşil yolcular demiştim.Fakat bu yeşilliği (uzay dışı ) marsdan gelmişler gibi anlamayın...
  Her nekadar günlük işler ve koşuşturmacalarda olsa, En azından bir kaç kelam yazıp , forumumda paylaşacak kadar vakit bulabiliyorum.Rabbimin izniyle, bu hizmetten ayrılıncaya kadar yazmaya devam edeceğim.Yazmalarım sürdüğü müddet yeşil caddeli yoluda terk etmeyeceğim.Rabbim, hakkımızda her şeyin hayırlısını versin
  avatar
  entel_baki
  yeşilci

  yeşilci

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 148
  Yaş : 31
  Nerden : ÇANAKKALE
  Okul : 18 MART ÜNİVERSİTESİ
  İleti : EN İYİ NASİHAT DUDAKLARIMIZDAN DÖKÜLEN DEĞİL, YAŞAMIMIZDA GÖRÜLENDİR...
  Ruh hali :
  Teşekkür : 8
  Puanı : 240
  Kayıt tarihi : 02/04/09

  Geri: EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR

  Mesaj  entel_baki Bir Çarş. Ağus. 12, 2009 5:53 pm

  AMİN İNŞALLAH AYNI ŞEKİLDE OLUR.... Smile Smile Smile

   Forum Saati Çarş. Ekim 17, 2018 12:34 am