YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

REGAİB GECESİ

M.K
    M.K
    yeşil sever

yeşil sever

Erkek
    Okul : Cumhuriyet üniversitesi
    Ruh hali : REGAİB GECESİ Secilm10
    Teşekkür : 0
    Puanı : 154

REGAİB GECESİ Empty REGAİB GECESİ

Mesaj  M.K Salı Haz. 16, 2009 10:16 pm

REGAİB GECESİ
    Bismillah.Elhamdülillah.Allahu Teala hazretlerine hamdu sena ve resulu hz Muhammed Mustafaya sonsuz salatu selam olsun.Biz günahkar kullarına bir kez daha böyle bir geceye kavuşma fırsatı verdi. Her yıl receb ayının ilk gecesi , regaib kandiline denk gelmez.Elhamdulillah bu yıl hem recebin ilk gecesi ve hem de regaib kandili üst üste geldi.Çifte bayram oldu.bir de cuma gecesinin fazileti de eklenince,Değmesinler keyfimize, ibadetimize. Ben bu gece içi şöyle diyorum, bayram içinde bayram içinde bayram.hamd içinde hamd içinde hamd.Fethullah gülen hocaefendinin hoşuma giden bir sözü var ,der ki; namaz da birinci rekatta elhamduliilahi derken, namazı nasip ettiği için hamd edin, ikinci rekatta elhamdulillah derken birinci rekatı tamamlattığı için hamd edin.böylelikle hamd içinde hamd etmiş olursunuz. Niyetlerde öyledir.Cuma günü sohbete giderken niyet edeceksiniz , ilim öğrenmek için niyet, zikir etmek için niyet, sohbet dinlemek için niyet, namaz kılmak için niyet, cemaat olmak için niyet.... böylece her yaptığımız davranışın bir niyeti olmalı.Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki; "ameller niyetlere göredir." Bir insan ne için niyet etti.? niyet ettim faiz yemeye gibi bi niyet olur mu? olursa karşılığı vardır ahirette mutlaka. Mesela ben başımdan geçen bir olayı anlatayım.Kuran kursunda ,abdestin farzları bahsinde çocuklara sordum ,naası niyet ederiz diye? Aldığım cevaplardan biri çok ilgi çekiciydi.Çocuk aynen şöyle dedi bana; niyet ettim öğle namazı için abdest almaya... abdestin niyeti böyle değil aslında. doğrusu şudur; niyet ettim Allah rızası için abdest almaya, öteki türlü kuran okumaya ayrı abdest, namaz kılmaya ayrı abdest, şadırvandan çıkamayız . bütün bu ilmi bilgileri müslüman öğrenmek zorunda.Bir sürü Ehli sünnet alimin eserleri var.oralardan okuyarak hayatımıza tatbik etmeliyiz.En azından hafta da bir sohbet dinlemeliyiz.Bakın mübarek bir gece yi bitirdik. Bu gece en azından bir tesbih namazı kılınmalıdır.Elhamdülillah bu gece tesbih namazı kılanların sayısı çoktur.hüsnü zannım bu yönde.Bu geceler seneye belki elimize geçmeye bilir. Ne demiş atalarımız " bugünün işini yarına bırakma" , Bizler her an ölümü göz önüne alıp, yarına çıkamayabilirim mülahazasıyla, elinden geldiğince ibadete yönelmeli. Bu biraz da inancı ile de alakalı, imanının kuvvetine göre ,ibadete yönelir bir insan.Rabbinden korkan ibadete yönelir.Rahman buyuruyor ki, " rahmetim, gazabımı geçti" Ey gafil insanlar, böyle bir gece bir daha geçer mi ele? En önemli gece yan gel yat ,sonra da ahirette vah ederek vur kafanı duvarlara... Yarın mahşerde kafayı vurmamak için, şimdi seccadelere baş koymak lazım.Sabahlara kadar uyumadan ibadet etmek lazım.Her gece olmasa bile böyle kandil gecelerini fırsat bilip, değerlendirmek gerek.Bu gece af olunmamak için özel gayret sarf etmeli insan belki o zaman af edilmez. Rahmanın rahmeti sarmış dört bir yanımızı, biz hala günahlardan el etek çekmiyoruz. Ya Rabbi ,sen bizi affeyle, sen affı seversin.Sultana sultanlık yaraşır ya Rabbi...Dualarımızı kabul eyle...Resulun muhammed Mustafa ya (sav) sonsuz salatu selamlar olsun. Recebi şerefin ilk cuma gecesinin önemi, bu gece hz peygamberin anne rahminde karar kıldığı gecedir.Rivayetlerde şöyle buyuruluyor.Sehl ibni abdillah et tüsteri (ks) dan rivayetle "Allahu teala, recebin ilk cuma gecesi ,muhammed mustafa (SAV)i annesinin mübarek karnında yaratmak dileyince cennetin bekçisi rıdvana, firdevsi ala nın kapılarını açmasını emretti. o zaman bir münadi, göklerde ve yerde ; agah olun !arap,kureyşlive timaheli, hidayetçi muhammed nebinin kendisinden oluşacağı gizli ve saklı nur, bu gece annesi amine nin rhmine yerleşecektir. böylece onun yaratılması orada tamamlanıp ,kendisi müjdeleyci e uyraıcı olarak insanlara çıkacaktır. ddiye nide etti." regaib gecesi dünya da ne hadiseler oldu, şeytan nasıl inim inim inledi.Yer ,gök nasıl nura gark oldu.İnsanlık tarihinde altın sayfaların başlangıcı nasıl açıldı? her şey bundan 1400 küsür yıl önce cereyan etti. Hz peygamberin babası abdullah, o kadar güzel idi ki, onunla evlenmek için taa mısırdan kızlar kalktılar geldiler.onların peygamberin babasıyla evlenmelerine müsade olunmamış ki hepsini geri reddettiler, peygamberin annesinin babası bir keresinde , abdullah ta ki, değişik halleri görüyor ve bunda bir iş var deyip, amine yi abdullahla evlendirmeye karar veriyolar. Aradan altı ay geçiyor , peygamberimiz doğmadan yetim kalıyor.Babasını kaybediyor.altı yaşına geldiğindeyse öksüz kalıyor ve annesini kaybediyor.Rabbim kuranda buyuruyor ki " Andolsun kuşluk vaktine Ve sükuna erdiğinde geceye ki, Rabbin seni bırakmadı ve sana darılmadı. *. Gerçekten senin için ahiret dünyadan daha hayırlıdır. Pek yakında Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın. O, seni yetim bulup barındırmadı mı? Şaşırmış bulup da yol göstermedi mi? Seni fakir bulup zengin etmedi mi? Öyleyse yetimi sakın ezme. El açıp isteyeni de sakın azarlama Ve Rabbinin nimetini minnet ve şükranla an. " Ey Ümmeti muhammed; Rabbim bizi terk etmedi haberiniz olsun amma biz günahlara daldık, boyumuzu aşan işlere kalkıştık... Bir hoca, talebesine kızmaz ama o, daha iyi derslerine çalışsın için, yüzünü asar ,hatta döver bile. ama bu rahmettendir. daha iyi öğrensin içindir o, talebe bunun farkında değildir, yıllar sonra idrak eder ama olsun. mevlamda bizim günahlarımızı bağışlamak için böyle gecelere önem vermiş ve bazı faziletler vermiştir.Kabul ahber (ra) diyor ki regaib gecesi için; "o gece dünya da ki,bütün putlar ters yüz oldu.kureyş büyük bir kıtlık ve darlık içindeyken ,toprak yeşillendi ,ağaçlar yüklendi, her ttaraftan onlara bolluk geldi. o yüzden o sene fetih ve ibtihac (neşelenme) senesi diye isimlendirildi" İbni abbastan gelen rivayete göre (ra) o gece regaib gecesi yani, kureyşe ait bütün hayvanlar dile gelerek, " kabenin rabbına yemin olsun ki, muhammed anne karnına düştü. o dünyanın emanı (güvencesi) ve halkının güneşidir. dediler. yine o gece iblis ebu kubeys dağına çıkarak bağırdı,bütün şeytanları başına topladı.." gerçekten muhammed (SAV) annesinin rahminde yerleşti,Allahu teala onu keskin kıluçla gönderecek "diye inim inim inledi. şeytan o zaman yani regaib gecesi başladı ağlamaya.Bir keresinde ebu cehil ve adamları ava çıkmışlardı. Bir kurtun peşine düştüler, uzunca bi yol katetikten sonra kurt döndü ve bunlara dedi ki, " siz beni avlamak için mi yaratıldınız?" ebu cehil şaşırdı. dedi nasıl konuşur bu, kurt dedi, siz niye şaştınız bana, hz muhammed (SAV) size yedi kat göğün ötesinden haber veriyor ona şaşmyorsunuz da bana mı şaşıyosunuz dedi ve gitti... Bu ay ,Allahın ayıdır, şaban ayı, Hz peygamberin ayıdır, ramazan ayı ise ümmetin ayıdır.bir duasında hz peygamber buyuruyor ki, Allahım receb ve şaban da bize bereketler ver ve biiz ramazana ulaştır." amin ya rabbi. sağlık ve a fiyet üzere bizi ramazana ulaştır. Receb ayından bir önce ki ay, cemaziyel ahir ayı idi.Geçtiğimiz hafta o ayı arkamızda, günahıyla sevabıyla geride bıraktık. mevlam tekrardan kavuşmak nasip eylesin. Receb ayı hakkımızda hayırlı olsun.... 4 temmuz 2008 1 receb 1429 cuma

Similar topics

-

Forum Saati Çarş. Mayıs 15, 2024 11:09 am