YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MİRAÇ KANDİLİ

M.K
    M.K
    yeşil sever

yeşil sever

Erkek
    Okul : Cumhuriyet üniversitesi
    Ruh hali : MİRAÇ KANDİLİ Secilm10
    Teşekkür : 0
    Puanı : 154

MİRAÇ KANDİLİ Empty MİRAÇ KANDİLİ

Mesaj  M.K Paz Haz. 21, 2009 3:01 am

MİRAÇ KANDİLİ Bismillah.Kudusün rabbı olan, Haremeynin rabbı olan Allaha sonsuz hamdü senalar olsun.Kulu ve resulu olan miraç sahibi, sevgililer sevgilisi habibi zişan ,hazreti Muhammed mustafa'ya sallallalahu aleyhi vessellem sonsuz salatu selamlar olsun. Allah, kuluna ayetlerini göstermek için bir gece , mekkeden (alıp) kudüse götürdü.Ardından semayı,yedikat gökleri, cenneti,cehennemi,sidreyi, cebrail aleyhisselam eşliğinde gezdirdi.En sonunda da iki yayın ucu kadar yakınlaştılar.Allah mekandan şekilden münezzehtir.hazreti peygamberin mekkeden kudüse gelişine isra yani gece yürüyüşü ,kudüsten semalara çıkmasına miraç denilmiştir.Miraç olayı hicretten bir yıl önce gerçekleşmiştir. Hazreti peygamber miraçta namaz emrini almıştır. Ümmete hediye 50 vakit namaz.Hz musa 50 vakit namazı duyduğunda peygamberimize şöyle demiştir."benim ümmetim kılmadı sen git vakti düşüttür.” hazreti peygamber buyuruyor ki;” musa ile rabbim arasında gide gele en sonunda namazı 5 vakite düşüttürdüm.” hazreti musa "5 vakit namazı da kılmazlar onuda düşüttür" dedğinde rahmet peygamberi ” rabbimin huzuruna varıp,benim ümmetim 5 vakitte kılmaz diyemem” buyurarak miraçtan bizlere 5 vakit namazı ve birde amener resuluyu getirmiştir. Hz idris aleyhisselam o kadar semayı gezdikten sonra ,cennete girdiğinde daha çıkmam demişti.Hazreti muhammed sallallahu aleyhi vessellem o kadar büyük ki , hiç bir kula yaratılana nasip olmayan ayetleri gördüğü halde tekrar ümmetinin başına döndü. miraçtan sonra peygamberin üzgün olduğu ,gülmediği rivayet edilir. Miraç olayını günümüzde inkar edenler çok."Bir insan göğe nasıl çıkar?"(diye soruyorlar) 40 günlük yolu bir gecede nasıl geçer ve aynı şekilde geri gelir? rivayet edilmiştir ki, hazreti peygmber burak adlı bineğe binmeden önce abdest almıştı daha sonra yolculuğu başlamıştı. Tekrar evine döndüğünde abdest aldığı kabda ki suyun çalkalanması durmamıştı.Bu kadar kısa ve bir o kadar da uzun bir gece…. İnsanoğlunun beyninin (algılamasının) üstünde bir durum,bir mucize,sadece kalp tastik edebilir.İmanın gereğidir.Amenna ve saddakna. Mekkenin kafirleri bu olayı duyduklarında peygamberle dalga geçtiler.Hazreti ebu bekir radıyallahu anh ise hemencecik duyduğu anda “o söylemişse vallahi doğrudur ” deyip sadakatını göstermiş ve mevla tealada "sıddık" lakabını takmıştır. Namaz en önemli meseledir.Bu kandil namazında yıl dönümü.Allah kandilinizi hayırlı kılsın.Dualarınızı kabul etsin.Bizleri iman ettikten sonra imanımızdan ayırmasın. Recab ayını hakkımızda hayırlı şahit ve şefaatçi eylesin. Seneye tekrar kavuşmayı her birerlerimize nasip eylesin. Amin amin amin. Ve sallallahu ala seyyidina muhammed. Velhamdülillahi rabbil alemin. Anlattıklarım anlatamadıklarımın zekatı değildir. Anlatılacak o kadar çok mesele var ama tenbel bir nefisle mücadele….miraç’tır. 12 ağostos 2007 29 receb 1428 pazar

Similar topics

-

Forum Saati Çarş. Mayıs 15, 2024 3:38 pm