YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RECEB ALLAHIN AYIDIR

M.K
    M.K
    yeşil sever

yeşil sever

Erkek
    Okul : Cumhuriyet üniversitesi
    Ruh hali : RECEB ALLAHIN AYIDIR Secilm10
    Teşekkür : 0
    Puanı : 154

RECEB ALLAHIN AYIDIR Empty RECEB ALLAHIN AYIDIR

Mesaj  M.K Paz Haz. 21, 2009 3:03 am

RECEB ALLAHIN AYIDIR Bismillah.Mübarek üç aylara ulaştıran allaha hamdlar olsun.Hz Muhammed sallallahu aleyhi vesselleme sonsuz salatu selamlar olsun. Kıymetli din kardeşlerim ; bilindiği üzere cemaziyel ahir ayının son günlerini yaşamaktayız.Önümüzde mübarek receb-i şerif ayı var.Bu ay hürmet ve tazim ayıdır. Peygamber sallallahu aleyhi vessellem bir hadisinde buyurmuştur ki; "Receb allahın, şaban benim,ramazan ümmetimin ayıdır" "Receb allahın ayıdır" demek ne anlama gelmektedir.Bu soruyu kısa örneklerle açıklamak istiyorum. Allahu teala bazı şeyler için bunlar benimdir diyerek insanların dikkatini çekmek istemiştir. Mesela; bütün camiler allahın evidir ama "kabeyi kendime seçtim" buyurmuştur.Neden; çünkü allah için yapılan ilk binadır.İkincisi hac (ibadeti) için önemli bir yerdir.Bütün günler allahındır ama Allah cumayı üstün kılmıştır.Neden müslümanların bayram günü olduğu için.Bütün kullar Allahındır ama "Muhammed sallallahu aleyhi vessellemi kendime seçtim " buyurmuştur. Neden çünkü habibidir sallallahu aleyhi vessellem.Bütün aylar Allahındır ama Allah recebi şerifi kendisine seçmiştir neden. Bir müslüman kul 11 ay boyunca günah işler .Allahda kulunu affetmek ister.Ondan dolayı "receb benim ayımdır" buyurur. Receb Allahın ayıdır.Müslümanların dikkatleri çekiliyor ,deniliyor ki; tövbe et, kandilleri ihya et,namaza başla,eksik ve kusurlarını gidermenin yollarını ara, sohbetlere katıl,umreye git ve müslümanlığının bilincine var.İşte Allah; "receb benim ayımdır" dan kasıt bu manalara gelmektedir. Bu mübarek ayda iki tane kandil vardır.ilki regaip,ikincisi miraç.Regaib kandili recebin ilk cuma gecesidir.Miraç kandili ,recebin 27. gecesidir.Bu gecelerde nafile ibadetler vardır. Allah o ibadetleri yapmayı ve duyurmayı nasip eylesin. Receb ayı girdiğinde sevinmeliyiz ve düşünmeliyiz ki; mübarek geceler geliyor.Ramazan yaklaşıyor. Allah kavuştursun bizleri ramazana( amin.) Gelin tövbe edelim.Kandilleri ihya edelim ama sakın önümüz receb sonra şaban sonra ramazan ardından bayram, kaç ay günah işlemeyeceğiz.Önce günahlara dalalım sonra bayramları kutlayalım demeyin.Önce tevbe edin sonra ömrünüzün sonuna kadar islama hizmet edin. Allah hayırlı uzun ömürler nasip eylesin. velhamdülillahi rabbil alemin. 7 temmuz 2007 22 c.ahir 1428 cumartesi

Similar topics

-

Forum Saati Çarş. Mayıs 15, 2024 11:33 pm