YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ADIYAMAN MENZİL ZİYARETİM

M.K
    M.K
    yeşil sever

yeşil sever

Erkek
    Okul : Cumhuriyet üniversitesi
    Ruh hali : ADIYAMAN MENZİL ZİYARETİM Secilm10
    Teşekkür : 0
    Puanı : 154

ADIYAMAN MENZİL ZİYARETİM Empty ADIYAMAN MENZİL ZİYARETİM

Mesaj  M.K Perş. Mayıs 27, 2010 1:36 am

ADIYAMAN MENZİL ZİYARETİM

Bismillah.Elhamdulillah.Allahu Teala Hazretlerine Hamdu Senalar Ve Resulu Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi vesselleme salatu selamlar olsun.Bu makalemde geçtiğimiz günlerde (12,13,14 mart) yaptığım Adıyaman ziyaretimden daha doğrusu menzil köyünden bahsedeceğim.

Öğrenimimi sürdürdüğüm ilçede bir vakfın tertiplediği gezi vardı.Adıyamana gidiyordu bu araba.Benimde o haftasonu müsait oluşum ,cuma gecesini yollarda geçirmeme sebeb olmuştu.Anadolunun doğusuna ,güneydoğusuna doğru gidiyordum.Daha evvel hiç geçmediğim yollardan geçerek gidiyordum, bilmediğim bir köye...

Gece boyu hayalimde hep bir köy hayal ettim.O hayalle sabahladım...Ama yanıldığımı sabah o köye vardığımda anladım.Arabamızın son dakkalarda yavaş hareketmesinden dolayı sabah namazının cemaatini kaçırmıştık...Etrafta müşahe ettiklerim beni hayrete düşürmüştü.Burası bilindik bir köy değildi.Zannettimki büyük bir metropolün ortasına düştüm...

Her taraf takkeli gençlerle doluydu.Tek bir sokaktan ibaretti gezdiğim yer amma o nasıl bir kalabalıktır ki gurubunu kaybettiğinde bir daha bulmana imkan olmuyordu.Etrafımız yeşil tarlalarla çevriliydi.Havası temiz ve berraktı.Gecenin verdiği yorgunlukla ıstirahat etme ihtiyacı hasıl olduğunda kendimi caminin içine atıverdim,ikinci katta dinlenecektim aklımca...Gördüğüm manzara ve horultu sesleri uykumu kaçırmıştı.Yastığı kapan gelmiş devrili vermişti caminin içinde...Onlardan biri de bendim.

Vakit öğle vaktiydi.Görevliler uyuyanları kaldırdılar."Ey kurbanlar,vakit geldi,insanlar namaza duracak varın abdest tazeleyin.." dediği gibi yaptık tazeledik abdestleri ve yine eski yerimi aldım.Ezanı muhammedi okundu.Sonra bir sessizliği bozan " Hay Hak,Allaaahhhh" Sesleri, naraları yükseldi mihrabın oralardan.Anlamıştım ki şeyh efendi mihraba doğru ilerliyor ve kendisini görenler sevinçlerinden olsa gerek naralar atıyorlardı.Şeyh efendinin hangi mezheb üzere olduğunu akşam namazına kadar anlayamadım zira ben şeyhi göremiyordum ve öğle ile ikindininde tilavetleri gizliydi.Akşam namazında şeyhin şafii mezhebinden olduğunu anladım...

Şeyh efendinin adı GAVSI sani Abdülbaki Erol hazretleridir.Menzil kolunun başında 1993'e dek Şeyh Seyyit Muhammet Raşit Erol bulunuyordu.Vefatından sonra yerine kardeşi Abdulbaki hazretleri geçmiştir.Vakit namazlarını bizzat kendileri kıldırıyorlar...

Sabah ve ikindi vakti olmak üzere günde iki kere mehur çorba ikram ediliyordu gelen misafirlere.O çorbadan içmek kısmette varmış.O nedenli bir kalabalıktı,insanlar adeta birbirleriyle yarışıyorlardı.Bir kaşık,iki lokma ekmek ve çorba...Anlatılacak daha çok mesele vardı ama onları şahsıma saklıyorum.Allah yar ve yardımcımız olsun...

30 Mart 2010
    15 Rabıul ahir 1431
    Salı

Similar topics

-

Forum Saati Perş. Mayıs 02, 2024 10:14 am