YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

3 posters

Hz. Peygamber ve Filistin..

MERVE
    MERVE
    YETKİLİ

YETKİLİ

Kadın
    Okul : KADIKÖY İMAM HATİP LİSESİ
    İleti : SükuTun sırrı hakikatini bilenler sözün hakkını vermeyi de bilirler...!
    Ruh hali : Hz. Peygamber ve Filistin.. Uzgun10
    Teşekkür : 5
    Puanı : 355

Hz. Peygamber ve Filistin.. Empty Hz. Peygamber ve Filistin..

Mesaj  MERVE Çarş. Ocak 28, 2009 10:47 am

İmam Buhari, et-Târihu'l-Kebîr adlı meşhur eserinde "Bişr b. Akrabe el-Filistinî" hakkında şu rivayeti naklediyor:
    Babam, Hz. Peygamber ile birlikte katıldığı bir savaşta şehit düşmüştü. Birgün Peygamber yanıma uğradı. Ben, ağlıyordum. (Ey sevimli çocuk!) diye seslenerek benden ağlamayıp susmamı istedi ve bana yasımı unutturacak şu teklifte bulundu:
    - "Benim, senin baban; Aişe'nin de annen olmasını istemez misin?" Bu teklifi duyar duymaz ben:
    - "Anam babam sana feda olsun elbette isterim yâ Rasulallah!" dedim.
    İmam Buhârî, burada adı geçen Bişr'in "Filistin" olarak bilindiğini de (وبشر معروف بفلسطين ) kaydetmektedir. (II. 78. no: 1751)
    Diğer kaynaklardan öğrendiğimize göre, Bişr'in babası Uhud Savaşında şehit düşmüştü. Allah Rasülü, ağlayan bu sevgili yetime şefkat ve merhametle yaklaşmış, mübarek eliyle onun başını okşamıştı. Hatta ona biraz da ümit aşılamak üzere adını "Beşîr" ya da "Bişr" olarak değiştirmişti. (İbn Tanrıverdî, En-Nücûmu'z-Zâhira, I. 84; İbn Asâkîr, Târîhu Dimaşk, X. 2988-302)
    Evet, bu rivayette anlatılan şehit yâdigârı olan Bişr ya da Filistin'in elinden Rahmet Elçisi tutmuştu. Ona babalık yapmayı teklif etmiş, göz yaşlarını silmiş, ona yetimliğini unutturmuştu. Bu rivayette anlatılan, Hz. Peygamber ile yetim Filistin arasındaki samimi ilişki, aslında O'nun varisleri olan Muhammed ümmeti ile mazlum Filistin arasında olması gereken ilişkiyi çok güzel özetlemektedir.
    Üç haftadır Filistin'de yüzlerce, binlerce Bişr'ler şayet hayatta kalmayı başarabilmişlerse, açlıktan, korkudan, çaresizlikten feryat etmekte, Rahmet Elçisi'nin yerini dolduracak, O'nun şefkatli elini temsil edecek, Bişr'lerin başlarını okşayıp, göz yaşlarını dindirecek, onlara analık-babalık yapacak kimseleri beklemektedirler.

ALINTI
    NuR ..
    NuR ..
    YETKİLİ

YETKİLİ

Kadın
    Okul : _вiαihL___06
    Ruh hali : Hz. Peygamber ve Filistin.. Bezgin10
    Teşekkür : 7
    Puanı : 352

Hz. Peygamber ve Filistin.. Empty Geri: Hz. Peygamber ve Filistin..

Mesaj  NuR .. Çarş. Ocak 28, 2009 12:30 pm

Allah(cc) razı olsun.. çok güzel bi paylaşım..
    MAfacan
    MAfacan
    Yeşil Yolcu

Yeşil Yolcu

Kadın
    Okul : BİAİHL
    Ruh hali : Hz. Peygamber ve Filistin.. Tuhaf10
    Teşekkür : 7
    Puanı : 490

Hz. Peygamber ve Filistin.. Empty Geri: Hz. Peygamber ve Filistin..

Mesaj  MAfacan Cuma Şub. 27, 2009 9:39 pm

RABBİM(cc) razı olsn kardeşm ve Peygamber Efendimiz(sav) in şefaatine nail eylesn bizleri

Forum Saati Perş. Mayıs 02, 2024 9:58 pm