YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

5 posters

BERAT KANDİLİ...

guldeste22
    guldeste22
    yeşil sever

yeşil sever

Kadın
    Okul : harran ün
    Ruh hali : BERAT KANDİLİ... Neseli10
    Teşekkür : 0
    Puanı : 3

BERAT KANDİLİ... Empty BERAT KANDİLİ...

Mesaj  guldeste22 Perş. Ağus. 14, 2008 5:52 pm

BERAT KANDİLİ: Bu gecenin, dört adı vardır. "Mübarek gece", "Berae gecesi" "Sakk gecesi", "Rahmet gecesi". Ve denildi ki bununla Kadir Gecesi arasında kırk gün vardır. Berae ve Sakk gecesi denilmesi hakkında da denilmiştir ki, haraç tamamen alındığı zaman beraetlerini (temize çıkmalarını) dile getiren bir sened yazıldığı gibi, Allah Teâlâ da bu gece mümin kullarına beraet yazar. Ve denilmiştir ki bu gecede beş özellik vardır:

Bu gecenin beş özelliği vardır:

1) Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.

2) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.

3) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.

4) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

5) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu yetkinin üçte biri Şaban'ın onüçüncü günü, üçte biri Şaban'ın ondördüncü günü, geri kalan üçte biri de Şaban'ın onbeşinci günü verilmiştir.

Hazreti Âişe (ranha) bu gecenin fazileti hakkında şunları anlatıyor:
    Günün birinde Hazreti Peygamber yanıma girdi. Elbisesini çıkardı. Aradan zaman geçmeden tekrar giyindi. Bunun üzerine beni şüphe, kıskançlık sardı. Ortaklarımdan birinin yanına gidecek sandım ve peşini takip ettim. Medine’nin kabristanı olan Bakîu’l-Garkad’da kendisine eriştim. Mü’minlere ve şehidlere istiğfar ve dua ediyordu. Kendi kendime: ‘Anam babam sana feda olsun! Sen Rabb’ının rızası uğrunda, ben ise dünya peşindeyim!’ diyerek döndüm. Soluk soluğa eve girdim. Arkamdan da Resülüllah (sav) girdi.

-Neden böyle hızlı nefes alıyorsun?’ dedi.

Ben,

-Anam babam uğruna feda olsun. Yanıma gelip elbisenizi çıkardıktan sonra tekrar giyindiniz, beni kıskançlık tuttu. Ortaklarımdan birinin yanına gideceğinizi zannettim. Nihayet sizi kabristana giderken gördüm,dedim.

Resul–ü Ekrem,

-Resülüllah sana haksızlık edecek diye mi korkuyorsun?’ dedi.
    Ardından Cibril geldi ve şöyle dedi:

-Bu gece Şa’bân’ın on beşinci gecesidir. Cenabı Hak bu gecede Benî Kelb kabilesi koyunlarının sayısı kadar kimseyi cehennemden âzâd eder. Fakat bu gece Allah; müşriklerin, kincilerin, akrabalarıyla münasebeti kesenlerin, hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların, ana ve babalarına isyan edenlerin, içki düşkünlerinin yüzlerine bakmaz.

Resul–ü Ekrem, elbisesini çıkardı.

-Bu gece ibadet etmeme müsaade eder misiniz? buyurdu.

-Evet, sana anam babam feda olsun, dedim.

Peygamber namaza kalktı. Secdeye kapanıp uzun müddet kaldı. Endişelendim, elimle yokladım. Elim, ayağının altına dokununca kımıldadı. Ben de sevindim. Secdede şöyle niyaz ettiğini işittim:

Allah’ım! azabından afvına, gazabından rızana sığınıyorum. Sen’den yine Sana iltica ediyorum. Şânın yücedir. Sana yaptığım senayı Senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana lâyık bir surette hamd etmekten âcizim.

Sabah olunca bunları Resul–ü Ekrem’e söyledim. O da,

- Yâ Âişe, bunları öğrendin mi? dedi.

-Evet yâ Resülüllah, dedim.

Resuli Ekrem;

-Bunları hem öğren hem de başkalarına öğret. Zira bunları bana Cibril öğretti ve secdede bunları okumamı ta’lîm buyurdu.’ dedi.”

*Rahmeti gazabını geçen Yüce Rabb'imizin hayır ve bereketini, af ve mağfiretini yağmur gibi üzerimize yağdırdığı bu mübarek geceyi fırsat bilip tevbe, dua ve niyaz ile geçirmeli; bu ilâhî ziyafetten faydalanmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

İnsanların bir sene içerisindeki rızıkları, zengin veya fakir olacakları ve ecelleri gibi mühim hususlar o gece içerisinde meleklere bildirilir. O geceyi ibâdet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kılmak sevaptır. Nitekim Peygamber Efendimiz bu geceyi ibadetle geçirmiş ve dua etmiştir.

Geçtiğimiz yıl, Berat gecesine erişip de ölümü akıllarından bile geçirmeyen birçok insan, dünyadan göçüp gitmiştir. Ölüm, herkes için mukadderdir. Hiçbirimizin, bir sene daha yaşayacağına garantisi yoktur. O halde, yüce Allah'ın bizlere bahşettiği Berat gecesi gibi mübarek vakitleri güzelce değerlendirelim. Bu vakitlerin, bir ganimet olduğunu bilelim. Yüce Rabbimizin, her zaman açık olan tevbe kapısına yönelelim. Bu geceyi, gafletle geçirmeyelim. Yakınlarımızı, komşularımızı, yoksulları görüp gözetmeyi unutmayalım. Birbirimize, sevgi ve saygı gösterelim. Hep iyiliğe yönelelim.

BERAT KANDİLİ NASIL İHYA EDİLİR?

1-Yatsı ve Sabah namazlarını mutlak surette cemaatle kılmalıyız ki, geceyi sabaha kadar ibadet etmiş olalım.
    2- Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de oruç tutalım.

3- Bir günlük kaza namazı kılalım4-tesbih namazı kılınır...BERAT KANDİLİ... 320lineBerat Kandili olan bu mübarek geceyi nasıl ihya edeceğiz?
    ALLAH BU GÜZEL GECELERİ LAYIKİYLE GEÇİRMEYİ CÜMLEMİZE NASİB ETSİN İNŞ...
    cahil
    cahil
    YETKiLİ

YETKiLİ

Erkek
    Okul : kalp' li :D
    Teşekkür : 1
    Puanı : 46

BERAT KANDİLİ... Empty Geri: BERAT KANDİLİ...

Mesaj  cahil Cuma Ağus. 15, 2008 3:07 pm

Allah razı olsun senden actıgın konu için güldeste22 Smile

Bu mübarek gecede dualarımızda birbirimizi hatırlayalım inşallah

Berat gecesinde yani bu cumartesi (16.8.2008) akşamı

Akşam namazı ile yatsı namazı arasında 3 tane Yasin-i şerif okuyalım ve her yasinden sonra dua edelim.

1. dua ile --- yaşadığımız hayatı sağlık ve afiyet içinde geçirmek

2. dua ile--- helalinden bol rızık kazanmak

3. dua ile de --- imanla bu dünyadan ahrete göçmek için olsun inşallah

Yasinlerden sonra istenilen duanın yapılabileceği ama öncelikle selavat getirip rabbimizin büyüklüğünü ifade etmemizi ve ardından da istenilen duanın yapılabileceğini ama alttaki duanın da çok güzel olduğunu ifade etti.

Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
    "Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."

"Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."

guldeste22
    guldeste22
    yeşil sever

yeşil sever

Kadın

Mesaj  guldeste22 Cuma Ağus. 15, 2008 4:50 pm

Very Happy amin cümlemizden inş.Rabbim cümle müslümanların hayırlı dualarını kabul eyleye... santa
    guldeste22
    guldeste22
    yeşil sever

yeşil sever

Kadın

Mesaj  guldeste22 Cuma Ağus. 15, 2008 5:04 pm

Berat Gecesi'nin en önemli 2 özelliği nedir:
    Yarın gece Berat Kandili, İnsanlık âleminin önüne açılan aydınlık bir gece. Bu geceyi nasıl değelendirmeliyiz. Mehemet Paksu'nun yazısı.

Yarın gece Berat Kandili, Şaban ayının 15. gecesi. İnsanlık âleminin önüne açılan aydınlık bir gece…

Berat Gecesinin en başta iki önemli özelliği göze çarpar.

Birisi, Ramazan’a hazırlık aşaması olması, diğeri de Allah’ın özel davetinin öne çıkmasıdır.

Ramazan’a hazırlıktır, çünkü Berat Gecesi Ramazan’dan öncesi en son mübarek gecedir.

Bu gece beratımızı, kurtuluş belgemizi alır almaz, ver elini Ramazan ayı. Artık kimse bizi tutamaz. Başlar bir hasret ve koşturmaca…

Hasret, gittikçe artan Ramazan özlemidir, koşturmaca da, durmadan, dinlenmeden Ramazan’ın ilk gecesini, orucun ilk gününü yakalamaktır.

Ramazan bir gelmeye görsün, ondan sonra Kadir Gecesine kadar hızlı bir tempo başlar. Gittikçe yükselen bir eforla sürekli mesafe alma gayreti başlar.

Bu mesafe imanda ve ibadette, şükürde ve sabırda, mağfirette ve merhamette sürer gider

Berat Gecesinde bir de bitip tükenmeyen, ara vermeden sürüp giden nurlu bir davetiye elimizden tutar. Alır bizi, kudreti her şeyi yetene, hazinesi sonsuz olana, nimeti ve ikramı had hudut olmayana götürür.

Berat Gecesinde beni heyecanlandıran ve coşturan bu davette yer alan şu cümleler ruhuma ve gönlüme bayram ettirir:

Davetinin habercisi Peygamberimizdir. Buyururular ki:

"Şaban ayının 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir:

"İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım.

"Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim.

"Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim.

"Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder."5

Kulun önüne açılan bu fırsatlar zincirinin içinden neler yok ki…

Af, rızık, sağlık, afiyet ve nimetler üstü nimet olan Allah’ın yakınlık mesajı.

Bu mesaj inanan herkese, gönül kapısı açık olan her kula, ümitle dolu her mü’mine, günahlar içinde bocalayan her nefis sahibine, açlık, yokluk ve tükenmişlik yaşayan her insanadır; sabahlara kadar, gün ağarıncaya kadar…

Bu davete koşmayanı düşünebiliyor musunuz? Bu ziyafette yer almak istemeyene hayal edebiliyor musunuz? Bu nimetlere sırt döneni tahmin edebiliyor musunuz? Ne bahtsızlıktır, ne kayıptır ve ne perişanlıktır bu tembellikler…

Hala nefsiyle barışık olanlar vardır, hala şeytanla arasını bozmak istemeyenler vardır. Bunların bir kısmını Peygamberimiz şöyle dile getiriyor:

"Muhakkak ki, Allah Azze ve Celle Şaban'ın onbeşinci gecesinde rahmetiyle yetişip her şeyi kuşatır. Bütün insanları bağışlar. Yalnızca Allah’a ortak koşanlar ve kalbleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler af dışı kalırlar."6

Bunlara ek olarak bir de,

"Kâhin, sihirbaz, kinci veya içkiye düşkün olanlarla ana babasını incitenler ve zinaya ısrarla devam edenler."7 af nimetinden mahrum olurlar.

Manevi âlemde bir yıllık kader programının yapıldığı ve bir yerde Kadir Gecesi kutsiyetinde olan, her amelin sevabının 20 bine çıktığı bu gecede dua iklimine biraz daha yoğun girmek gerekiyor.

Özellikle Allah’a yakınlığının zirvesinde bulunan Peygamberimizin şu yakarışını tekrar ederek…

"Allah’ım!, Azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana sığınırım. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini övdüğün gibi yücesin."
    Anonymous
    Misafir
    Misafir

Mesaj  Misafir Cuma Ağus. 15, 2008 8:39 pm

Rabbim sizlerden razı olsun Smile

kandilimizi en güzel şekilde geçirmek temennisiyle. inşaallah...
    ..::mücahit::..
    ..::mücahit::..
    YY

Erkek
    Okul : Seydişehir İhl
    İleti : ..::madem ki ölüm bir defa neden ALLAH için olmasın::..
    Ruh hali : BERAT KANDİLİ... Tuhaf10
    Teşekkür : 12
    Puanı : 352

Mesaj  ..::mücahit::.. C.tesi Ağus. 16, 2008 3:52 pm

Ya Bâri' !
    ruhum senin elinde...
    Bedenim sana emanettir...
    Karanlıkta bırakma beni...
    Çirkinliğe daldırma beni...
    Güzel eyle her hâlimi...
    Ya Alîm!
    Senin için bilmenin başı yoktur...
    Sen açık edip söylediğimi de susup kendime sakladığımı da bilirsin...
    Kendi kuyularıma aklımın iplerini salarım...
    Kendime aklım ermez...
    Sen beni benden çok bilensin...
    Kalbimin kuytularında el yordamıyla dolaşırım...
    Kendime kendim yetmez...
    Sen bana benden çok sırdaşsın...
    Bildiğimi bilenlerden eyle beni...
    Bilmediğimi de bilenlerden eyle beni...
    Amin...

Ümit ederiz ki bu mübarek gece, zor günler geçirdigimiz; fakat gelecek adina umutla dolu oldugumuz su dönemlerde yeniden bir uyanisa vesile olur.
    Dualarda bulusmak umidiyle..
    Beraat kandiliniz mübarek olsun..
    ademoglu
    ademoglu
    YETKiLİ

YETKiLİ

Erkek
    Ruh hali : BERAT KANDİLİ... Tuhaf10
    Puanı : 21

Mesaj  ademoglu Paz Ağus. 17, 2008 8:09 am

Kandil Gecesi tüm islam alemine güzellikler getirmiştir inşallah. Herkesin Kandili Mübarek olsun...
    the imam
    the imam
    Yeni Yeşil

Yeni Yeşil

Erkek
    Puanı : 0

Mesaj  the imam Ptsi Ağus. 18, 2008 10:16 pm

ALLAh razı olsun bende bunlardan bahsetmıiştim yahu beraat kandılınde ... bende vaaz verdim cemaate ama pek gelen yoktu ben üzüldüm açıkçası... Mad

Similar topics

-

Forum Saati Çarş. Mayıs 15, 2024 8:34 am