YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 posters

Sarf Etme Zayi Vaktini

MAfacan
    MAfacan
    Yeşil Yolcu

Yeşil Yolcu

Kadın
    Okul : BİAİHL
    Ruh hali : Sarf Etme Zayi Vaktini Tuhaf10
    Teşekkür : 7
    Puanı : 490

Sarf Etme Zayi Vaktini Empty Sarf Etme Zayi Vaktini

Mesaj  MAfacan Ptsi Mart 30, 2009 9:53 pm

İmandan, Salih amellerden bahseden, birbirine hakkı ve sabrı tavsiye eden sûreye, zaman anlamına gelen “Asr” sûresi gelmiştir.

Asır, içinde bulunulan vakittir.

Zaman büyük bir nimettir. Efendimiz (s.a.v): “İnsanlar iki şeyde aldanmıştır. Sıhhat ve boş vakit.” buyurmuşlardır. ALLAH(c.c.) kulundan iş ister, insanın dünyaya geliş gayesi de budur.
    “Ben cinleri ve insanları, ancak Bana kulluk etsinler diye yarattım (Zariyat: 51/56)” denilmektedir ayet-i kerimede. Amel için de zaman gerekmektedir. “İki günü denk olan zarardadır.” Buyuran Aleyhisselatü vesselâm Efendimiz vaktin önemini bir başka Hadis-i Şeriflerinde şöyle beyan buyururlar: “Hiçbir sabah yoktur ki tan yeri, iki melek şunları söylemeden ağarsın: Ey Âdemoğlu! Ben yeni bir günüm ve senin davranışlarına şahidim. O halde beni en iyi şekilde kullan. Çünkü Kıyamet Günü’ne kadar bir daha gelmeyeceğim.”

Çektikleri sıkıntılarla zamana tân edenlere, bir düşünür:

“Zaman bozuldu fesat var diyorlar

Zaman bozulmadı kendileri fesat” der.

Her andan mes’ul oluşumuz Kitâb-ı Kerim’de: “Acaba insan başıboş bırakılacağını mı sanır” ayetiyle belirtilir. (Kıyame: 75/36). O halde Müslüman, günlük programını yaparken şu hususa dikkat eder:

1. İbadet

2. Geçimini temin

3. Sabah, öğle ve yatarken kendini hesaba çekme

İmam Şâfii (r.h.a.), arifanın sohbetinden zaman ile ilgili şu prensipleri edindiğini söyler:

* Zaman bir kılıçtır, sen onu kullanmazsan, o seni keser.

* Kendini Hakk ile meşgul etmezsen, batıl seni istila eder.

Tatillerin nasıl değerlendirileceği düşünülecek olursa, “O halde boş kaldın mı hemen yorul. Ve her işinde ancak Rabbine sarıl.” (İnşirah: 94/7-Cool ayetleri bize gereken cevabı verir. Namazdan, ibadetten, inancın yolunda gayretten sonra tekrar hayırla işe koş.

Es’âd-ı Erbîlî (k.s.):

“Terket hevâ-yı ıyşini lutfeylesin cânan sana,

Sarf etme zâyi vaktini vermez şifâ seyran sana”

Beytiyle vakitlerimizi nefse uymakla değil, ALLAH’ın emirlerini yaşamakla geçirdiğimizde gerçek şifanın kazanılacağını ifade eder.

MERVE
    MERVE
    YETKİLİ

YETKİLİ

Kadın
    Okul : KADIKÖY İMAM HATİP LİSESİ
    İleti : SükuTun sırrı hakikatini bilenler sözün hakkını vermeyi de bilirler...!
    Ruh hali : Sarf Etme Zayi Vaktini Uzgun10
    Teşekkür : 5
    Puanı : 355

Sarf Etme Zayi Vaktini Empty Geri: Sarf Etme Zayi Vaktini

Mesaj  MERVE Salı Mart 31, 2009 10:58 am

MAfacan demiş ki:
    Es’âd-ı Erbîlî (k.s.):

“Terket hevâ-yı ıyşini lutfeylesin cânan sana,

Sarf etme zâyi vaktini vermez şifâ seyran sana”

Beytiyle vakitlerimizi nefse uymakla değil, ALLAH’ın emirlerini yaşamakla geçirdiğimizde gerçek şifanın kazanılacağını ifade eder.

güzel bir paylaşım..sağolasın..

Similar topics

-

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 7:42 am