YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÇOCUK TERBİYESİ

M.K
    M.K
    yeşil sever

yeşil sever

Erkek
    Okul : Cumhuriyet üniversitesi
    Ruh hali : ÇOCUK TERBİYESİ Secilm10
    Teşekkür : 0
    Puanı : 154

ÇOCUK TERBİYESİ Empty ÇOCUK TERBİYESİ

Mesaj  M.K Ptsi Ağus. 10, 2009 6:38 pm

ÇOCUK TERBİYESİ
    Bismillah.Elhamdülillah.Allahu Teala hazretlerine hamdu sena ve Resulu Hz Muhammed Mustafa'ya Salatu selamlar olsun.Dana evvel yazmayı planladığım ama teknik sorunlar nedeniyle bir türlü yazamadığım ve önemli olduğunu düşündüğüm o konuyu gecikmeli de olsa istifadenize sunuyorum.Mevlam yar ve yardımcımız olsun.

Büyük islam alimi, Mevlana celaleddini rumi hazretleri, Mesnevi isimli eserinde geçen bir beyitte şöyle buyurur,bizlere ne hakikatları duyurur. "Buğday ekersin de arpa biter mi hiç? Eşek sıpası doğuran at gördün mü hiç?" Allah o mübarek zattan ve diğer islam alimlerimizden razı olsun inşaAllah.Onlar bu güzide eserleri yazmasalardı.Bizler nasıl bu hakikatlara ulaşır ve nasıl bu bilgilerden istifade edebilirdik.? Rabbime sonsuz hamdu senalar olsun ki bizlere eşsiz nimetler verdi,ve rahman sure-i celilesinde de ikaz da bulundu. Febi eyyi ala i rabbiküma tükezziban. hangi nimete dersiniz yalan.

Hz Peygamber (sav) bir hadislerinde ,ümmetinin çoğalmasıyla sevineceğini dile getirmiştir.Müslümanlar ,yeni nesille güçlenecek ve islamı genç nesil daha da ötelere, ötelerin de ötesine taşıyacak, yayacak, duyuracak ve yaşatacak. (inşaAllah) Bunların gerçekleşmesi için; eski kuşağın yeni kuşağa bilgi birikimini aktarması lazım.

Çocuğu, boş şeylerle oyalar.Diziler,filimlerle çocukluktan tembelliğe alıştırırsan, Televizyonun kötü yayınlarına adapte eder, alıştırırsan.İleri ki yaşamında ,islama hizmet edecek diye daha çok beklersin. Mevlana nın dediği gibi, sen ne ektin toprağa ? Çocuk senin toprağındır.neyle doldurdun toprağının bağrını. dikenlerle ,çalılarla doldurduysan. gün gelir ,o diken ,o çalı seni rahatsız eder...

Çocuğa hakikatı anlatacaksın.Bir rivayette çocuğa namaz kılma yaşı yedi olarak bildirilmiştir.yedi yaşında ki çocuğa namaz farz değil ama alışması için ,eğitim metodudur. o yaşta alışacak, kendini ona göre ayalayacak.oyun oynarken ezanı duyunca, arkadaşlar ben falanca namazımı kılıyım, hemen geri gelecem , deyip namazını eda edip, geri oyununa döner,buna alışır bi süre sonra .ileri ki yaşlarında da ezanı duyunca illa ki o namazı kılma dürtüsüyle gider o namazı eda eder.

Günümüz de bu dediğimi kim yapabilir orası da muamma.Bu devirde ahireti dert edinen yok, hep var sa dünya yoksa dünya...Mevlana mesnevi de ne güzel anlatmış ,bu tip insanın durumunu.. " Sen sadece görüntüden ibaret olup akıldan pay almadığın için, insan değil eşek sıpasının..."
    demek istiyor ki; sadece dünya hayatının nimetlerine kapılıp, gerçek yurd olan cenneti ve nimetlerini unuttuğun için, Ahiretini bu dünyaya sattığın için,insan değil olsa olsa eşek olabilirsin...

Yine başka bir beyitinde ise buyuruyor ki mevlana "Dünya da gerçek para kullanımda olmasaydı sahte para harcamak mümkün olur muydu?" Bu dünyanın geçici olduğunu bildikleri halde nasıl bu dünyaya kapılıp,ahiretlerini harcıyorlar, eğer bu mümkün olmasaydı o zaman tüm insanların ibadetlere sarılması gerekirdi demek ki çoğu insan hüsranda ve az bir menfaat karşılığı ahiretini harap ediyor...

Konuyu fazla dağıtmadan öze dönecek olursak, Ağaç yaş iken eğilir atasözünde bildirildiği gibi,islamı sevmek, peygamberi sevmek, günahtan kaçmak ve iyi amelleri yapmayı çocukluk çağında aşılamalı bir insana , aşı vakti geçince yapılan aşı tutar ve meyve verir mi o ağaç?

Çocuk terbiyesi aile de başlar derler.Doğru fakat eksik bir tanımlamadır.Çocuk terbiyesi, Anne karnında başlar.hatta biraz daha zorlarsak, çocuk terbiyesi evliliğe karar verme aşamasında başlar. nasıl ki namazı kılmaya abdesti almaya başlarken başlanılmış olur. aynen öyle de ,çocuk terbiyesi evlenmeye karar verdiğin zaman başlamış olur.

Mesnevi de gördüm mevlana buyuruyor :" kötü kadınlar kötü erkekler içindir.(ayeti ) bir hikmettir.çirkine yine çirkin uygun ve eştir. öyleyse sende hangi eşi istiyorsan git, onda yok ol,onun şekline ve sıfatlarına bürün."

Eş seçimi,bir müslüman için çok önemli.Evleneceğin kişi ile anlaşıp, anlaşmamak Ve bir sürü mesele var.Buraya yazsam makalenin gidişi başka yöne kayar.kısa ca değinmekle de anlatılacak bir mevzu da değil. kısa kesmek en iyisi.

Bir insan evlendiğinde derler ki; Allah bir yastıkta kocatsın. bu şu demektir. Ölene kadar başka bir evlilik yapmayın,tabi anlaşamamak ,bir birine zıt iki karakterler ve inançlar gibi sorunlar ortaya çıkarsa o evliliğin çatırtı sesleri duyulmaya başlanmış olur.İslamda boşanmak helaldir.

İnsan eşya değiştirir gibi eş değiştirmemeli.çok gülünç bir durum ortaya çıkar ve toplum yapısı bozulmaya yüz tutar.Boşanmamak için evlenmeden önce ,evleneceğin kişi hakkında bilgi sahibi olmalısın.Ben sevgli olun yıllarca tozun dolaşın sonra da terk edin demiyorum.yanlış anlaşılmasın.Sadece Aİlesi soyu kendisi hakkında kısa bir araştırma yaparak, bilgi sahibi olabilir ve ondan sonra evlenme kararı verir.... çocuk terbiyesi eş seçimiyle başlar .

Sözü fazla uzatmadan toparlayayım artık.Peygamber (SAV) buyurdu ki;semeretül kulub ,kalplerin meyvesi ve kurretül ayn, gözün nurudur."
    Bir keresinde Resulullahın (SAV) yanında Akra bin habis on çocuğu olduğu halde hiç birini öpmediğini söyleyince peygamber (SAV) merhamet etmeyene merhamet edilmez" buyurdu.

Bir başka rivayettede şöyle anlatılır. Resulullah (SAV) in yanına bir adam gelmişti.Yanında da bir çock vardı.Adam çocuğunu öpüp dizine oturttu.derken bir de kızı geldi.onu da önüne oturtunca Resulullah (SAV) aralarında eşit muamele yapacak mısın? diye ikazda bulundu.

Çocuk terbiyesi demek, erkek çocuğuna ayrı kız çocuğuna ayrı muamele etmek demek değildir.Allah isteseydi hiç çocuğun olmazdı. Dilediğine dilediği kadar verir.Hüküm onundur.İmtihan dünyasında kulun isyan etmesi yakışı kalmaz. Sabır gönül sabır,rızkı veren Allahtır.Ben yarattım ,yarattığımı da rızıksız bırakmam buyuruyor Allah. Kafire bile rızkını veriyor.ve benim verdiğim rızıkla yeyip ,güçlenip bana isyan mı ediyorsunuz buyruluyor Hadisi kudside (allahu alem) Söyleyin hangi nimete yalan dersiniz

Son olarakda şunları duyurayım.Ülkemizde 1587 sayılı nüfus kanunun 16 maddesinde çocuklara isim verirken nelerin kıstas alınacağı açıklanmıştır ve " çocuğun ismini anne ve babası koyar.ancak milli kültürümüze ,ahlak kurallarına ,örf ve adetlere uygun düşmeyen ve kamu oyunu inciten adlar konulmaz." hükmü yer almıştır.

Bu vesile ile Müslüman çocuklara Allahtan sağlık ve afiyet diliyor ,geleceğimizin garantisi olan bu nimetlere dikkat edilmesini hatırlatıyorum.Günahım kadar Estagfurullah.Hakkımızda her şeyin hayırlısını ver rabbim.Bizi depremden ve semavi ve arazi afetlerden bela ve musibetlerden şerli insanların şerrinden münafık ve kafirlerin zulum ve tuzaklarından sen koru bizleri...amin.ve ahiru dağvana enil hamdu lillahi rabbil alemin.

17 mayıs 2008
    12 c.evvel 1429
    cumartesi

Similar topics

-

Forum Saati Salı Mayıs 14, 2024 2:34 pm