YEŞİLYOLCULAR | SANAL ALEMİN İMAM HATİP ŞUBESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 posters

RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ

M.K
    M.K
    yeşil sever

yeşil sever

Erkek
    Okul : Cumhuriyet üniversitesi
    Ruh hali : RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ Secilm10
    Teşekkür : 0
    Puanı : 154

RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ Empty RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ

Mesaj  M.K Paz Haz. 21, 2009 3:10 am

RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ Bismillahirrahmanirrahim.Elhamdulillahi Rabbil Alemin.Vessalatu Vesselamu Ala resulina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.Elfu elfi salatin ve elfu elfi selamin alayke ya resullulah, ya habibullah, ya seyyidel evveline vel ahirin ve selamun alel murselin, ve selametun alel muminin. Vel hamdulillahi rabbil alemin. Rabbıma hamdlar olsun.Bir hadisi şerfte buyuruluyor ki, " Sizin en hayırlılarınız kuranı öğrenen ve öğretenlerinizdir." Hz Ali (ra) buyuruyor ki," Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" Elhamdülillah ,mevsim itibariyle çocuklarımızın yaz kuran kurslarına başladığı bir devirdeyiz.Rabbime hamd olsun benim gibi fakir bir kulunu da muallim eyledi. Bu güzel,mübarek, kutlu, şerefli meslekle her şeye silbaştan başladık ve tekrardan "elif" dedik.Rabbim tum hocalarımıza yardım eylesin. meşakkatli bir iş,Sabredenlerden olmak duasıyla dedikten sonra makalenin asıl mevzusuna giriş yapmak istiyorum... Hz Ali (ra) efendimizle ilgili yazılmış bir eserde ( nehcül belağa isimli eser ) Hz Ali bir hutbesinde buyuruyor ki; "Ölüm gelmeden günahlarından tevbe eden yok mu? kötü gün gelmezden önce kendisi için çalışan yok mu? hayatta kalma içinde olduğunuz anlarda bile arkanızda bir ecel var? kim yaşadığı günlerde eceli gelmeden çalışmış ise ameli ona fayda verir. eceli ona zarar vermez. kim de eceli gelmezden önce çalışmamış ise ameli onu kaybetmiş,eceli ona zarar vermiştir..." Rabbime hamdu senalar olsun bizlere tekrardan fırsat verdi de mübarek üç aylara kavuştuk inşaAllah.Bu mübarek zaman dilimleri o kadar mübarek, o kadar değerli zaman dilimleri ki, bir insanın bu günlerin faziletinden,sevabından (alıp) kendi amel çantasına doldurmaması için gafillerden ya da bilmeyenlerden olması gerek.Ölüm gelmeden ne yaparsak bu dünya da yanımıza o kar kalıcak.Eski ümmetler gibi uzun ömrümüz yok ama onların bile ulaşamayacağı mübarek zaman dilimlerimiz var. Hadi kandilleri de geçtim, Bİzim Muhammed Mustafa'mız var (Sallallahu aleyhi vessellem). Dünya ya sonra geldik, yani diğer ümmetlerden sonra getirildik ama ahirette hepsinden önde orada olacağız.Tüm geçmiş ümmetlere de şahitlik edeceğiz ki, hatta o eski kavimler peygamberleriyle tartışacaklar Allahın huzurunda peygamberini yalancı durumuna düşürecekler ( yalancı duurmuna düşürmek için ellerinden geleni yapacaklar ama nafile ). Mevla da soracak peygamberine "senin şahidin var mı?" o peygamber de "var ya rabbi ümmeti muhammed benim şahidimdir ki ben bu kavme doğruyu anlattım."diyecek. O zaman ümmeti muhammed getirilecek huzura ve sorulacak.Bizler ,"evet ya rabbi,peygamberin anlattı bunlar inkar etti" diyeceğiz.Eski ümmetler şaşıracak,bunlar dünyanın sonunda gelmişlerdi nasıl bildiler de şahitlik yaptılar.diyeceğiz ki o zaman, "Kuran ı kerim de yazıyordu hepsi mevla bize bildirdi. "O zaman mevla diyecek ki, "ben kuran da yalan yanlış şeyler yazmadım.Atın bu günahkar kavimleri cehenneme" bizim üzerimize de hazreti muhammed sallallahu aleyhi vessellem şahit olacak. Bir keresinde hazreti peygamber (Sallallahu aleyhi vessellem) ibni mesud (Radıyallahu anh) efendimize "kuran oku bana "buyurdu, ibni mesud da (Radıyallahu anh) nisa suresinin başından dokuz sayfa okudu ve" seni de ümmetinin üzerine şahit kıldığımız zaman ümmetinin hali nice olacak "ayetin de "ey ibni mesud dur" dedi. ibni mesud "bi baktım ki, resulullahın iki gözü çeşme gibi akıyor,gözlerinden yaşlar boşalıyordu." diyor. Ümmetinin hali nice olacak?Rahman ,ümmeti muhammedin günahlarını affetmek için,bahaneler yaratıyor.Bunlar sırasıyla, receb-i şerif,şaban-ı şerif ve ramazan-ı şerif ayları.Bunların için de de regaib kandili,miraç kandili,beraat kandili ve kadir gecesi var.Bunların peşinden de ramazan bayramı ve akabin de tekrar kurban bayramı ile son olarakta mevlid kandili geliyor.Rabbim bu gün ve gecelere sağlık ve afiyet üzere kavuştursun bizleri. Tevbe suresi 36. ayetin mealinde rahman buyuruyor ki," Allah katında bulunan (levhi mahfuz namında ki ) Allahın kitabında ,gökleri ve yeri yarattığı günden beri ayların sayısı ,gerçekten onikidir ki, bunlardan dördü haram aydır..." Haram aylar sırasıyla şunlardır.Zİlkade ,zilhicce,muharrem ve cemaziyel ahir ile şabanı şerif arasında kalan receb ayıdır.Bu dört ay haram aydır.Bu aylarda insanlar kendilerini güven de ve emniyette bulurlar.Ayrıca receb ayı Allahın sağır ayıdır. Bir rivayette şöyle buyruluyor,"İlahi, sen çok örtücüsün,kullarına da birbirlerinin günahlarını örtmelerini emrettin.habibinde bana sağır ismini taktı bu yüzden ben sağırım.ben onların iyiliğini duydum,kötülüğünü duymadım." Receb ayı Allahın huzurunda böyle derken, sen Allahın kulu olduğun halde nasıl günah işlersin.Gel günahlarına tövbe et.Rahmet kapıları sonuna kadar açılıyor artık.Kısa bir süre sonra şeytanlar zincirlenecek.Kandiller, bayramlar gelecek.Niceleri belki kavuşamayacak.Niceleri de kavuşacak ama gafletle geçirecek.Allah aşkına bu yıl, belki son defa idrak edeceğiz. Bilemeyiz ecelin ne zaman geleceğini,İnşaAllah mevlam hayırlı uzun ömürler nasip eylesin sağlık ve afiyet üzere nice kandillere bayramlara erişelim. Bir hadisi şeriflerinde resulullah (Sallallhu aleyhi vessellem) buyurdu ki," şüphesiz ki receb, Allahu tealanın kendisinde sevapları katladığı ,tevbe edenlerden günahları sildiği,duaların ,kendisinde kabul edildiği ve sıkıntıların kendisinde açıldığı büyük bir aydır." Bilmiyorum bu hadis üzerine yorum yazmak ne kadar doğru olacak ama,Rabbim bizim günahlarımızı affetmek istiyor.Zira o rahmanın rahmeti gazabını geçmiştir.Bizlere de rahmana yalvarmak, yakarmak, kulluk etmek düşer. Hazreti Ali buyurdu ki "kuşkusuz ben,cenneti isteyenin uyuduğu gibi ateşin azabından kaçanın uyuduğunu hiç görmedim" Bu mübarek zaman dilimleri ibadetle öyle hem dem olmalıyız ki,...Nefsim evvela sen yap bu dediklerini,zira unutma ki. yarın mahşer de hesap çetin olacak... Recebin ilk gecesi olduğunda ,Allahu teala bir meleğe,"dikkat edin,gerçekten tevbe ayı başlamıştır.bu ay da allahu tealadan af isteyenlere müjdeler olsun" diye seslenmesini ister. Başka bir hadisi şerifte ise söyle buyurulmaktadır. " recebin ilk gecesi olunca Allahu azze ve celle ümmetime tecelli buyurark, günahkarları bağışlar,tevbe edenlere ikram eder,zikir edenleri (kendisine manen) yaklaştırır.ibadette gayret gösterenleri sürekli kendisine vasıl kılar. o geceyi ibadetle geçiren, sabaha bağışlanmış olarak çıkar." Bir yıl boyunca bir kul yatar da , bir kandil gecesine hürmeten bir ilim meclisine gelirse, günahları Allahın izniyle dökülür.Allahın yer yüzünde bazı melekleri vardır ki ; bunlar ilim meclislerini, sohbet meclislerini, zikir meclislerini ararlar.Bulduklarında etrafını sararlar uzun bir hadis. Sonunda ise Allah hepsini bağışlar cemaatin, melekler derler ki," içlrinden biri sohbete başka bir amaç için gelmişti."Allah "onu da ,yanında oturdukları kişilere bağışladım " buyurur (Allahu alem) Rabbim zengin,Biz fakiriz.Bizlerde ilim için bazen paramızla bazen canımızla bir takım sıkıntılar geçiriyoruz ama peygamberimiz "ilim çin de de olsa gidin "buyuruyor.Alimler bir hadis için altı ay yayan yürürlermiş. Bizim ise, elimizin altında internet olduğu halde bir hadis açıp okumuyor ve bir kardeşime hadis nakletmiyorum.Bugün mevzum rahmet ve ümit olmasa idi, giriş yaptığım cümle çok su götürürdü.İmam şafii (ra) şöyle demiştir." bize ulaşan habere göre dualar beş gece de kabul edilir. 1-cuma gecesi 2-ramazan bayram gecesi 3-kurban bayram gecesi 4-recebin ilk gecesi 5-şabanın yarı gecesi. Enes bin malik (ra) dan nakledilen hadise göre, resulullah (SAV) buyurmuştur ki,"recebin ilk cuma gecesinden gafil olmayın,çünkü o meleklerin kendisine regaib ismin verdikleri bir gecedir.o gecenin üçte biri geçince, göklerde ve yerde bir melek bile kalmayıp,hepsi kabe ve civarında toplanırlar.o anda Allahu teala onlara bir tecelli ile muttali olarak, " ey benim meleklerim! benden dilediğinizi isteyin buyurur. onlar da "senden dileğimiz, receb orucunu tutanları bağışlamandır derler." Allahu teala da "muhakkak ben bunu yaptım buyurur." Bu hadiste bir müjde var.Hatta iki müjde. ilki oruç tutanın affedileceği ikincisi ise meleklerin dualarına gireceği.Mevlam bu müjdeye bizleri de nail eylesin.mevzu hazır oruca gelmişken, bu ayın bazı günlerinin oruçlarını zikredelim inşaAllah. Bir hadisi şeriflerinde buyuruluyor ki,"recebin ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) keffaretidir.ikinci gününün orucu, iki senenin, üçüncü gününki ise bir senenin keffaretidir. sonra her gün bir ay (lık bağışlanma)dır." başka bir hadislerinde ise,"recebin başını, ortasını ve sonunun tutulması tavsiye edilmiştir ve güzel bir amel ,on misliyle mükafatlandırılacaktır "buyurmuştur.çünkü receb ayında sevaplar katlanır.Bir de Bu ilk gecenin namazını da duyurayım, olur ki bir kılan çıkar içimizden. "her kim recebin ilk gecesinde akşamı kıldıktan sonra , bir fatiha ve bir ihlas ile yirmi rekat kılar ve onlar arasında on selam verirse,onun sevabının ne kadar büyük olduğunu biliyor musunuz? şüphesiz ruhul emin olan cibril onu bana bildirdi buyurdu, o zaman ashab, allah ve resulu bilir dedik, resulullah devamla," allahu teala ,onu, canı,malı, ailesi, ve çocukları hakkında korur.bu kişi kabir azabından korunur hesapsız bir şekilde sıratı şimşek gibi geçer." Recebin ilk cuma gecesi kılınacak namaz ise şudur," öğle ile ikindi arasında dör rekat kılar ,her rekatta bir fatiha,yedi ayetel kürsi,beşer kere ihlas,felak ve naz okur selam verince yirmi beş kere la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azimil kebiril müteal. sonunda estağfurullah ve etubu ileyh diye on kere tevbe edilir. Recebi şerifin ilk on günü " subhanel hayyel kayyum " zikrine devam etmelidir. son olarakta şu hadisi nakledeyim. ibni abbas (ra) dan nakledilen bir hadisi şerifte rasulullah (SAV) şöyle buyurdu." her kim receb, şaban,ve ramazanda öğle ile ikindi arası, estağfurullahel azımellezi la ilahe illa huvel hayyel kayyume ve etubu ileyh. tevbeten abdin zalimen linefsihi la yemlikü li nefsihi darren ve la nef an ve la mevtan ve la hayaten ve la nuşura. derse, Allahu teala o iki meleğe , bu kulun amel defterinde ki, günahlarıyla alakalı yazıları yazkın " diye vahyeder. İnşaAllah diğer rivayetleri de diğer makalelerimde anlatmak nasip olsun.Bu anlatılanlarla amel edenlerin sayısı da çok olsun.Son bir söz ile hitama erdireyim.bir kul ilim için niyet eder de ilmi bir meseleyi okumak için ilim meclisine gelirse, ayaklarının altına melekler kanatlarını sererler. İster kral ol ister padişah, ilimden nasibin yoksa en fazla ayaklarının altına kırmızı halı sererler. Rabbim hayırlısıyla bu zaman dilimlerini ihya etmeyi nasip eylesin. ve ahiru dağvağna enil hamdulillahi rabbil alemin. 28 haziran 2008 24 cemaziyel ahir 1429 cumartesi
    MAfacan
    MAfacan
    Yeşil Yolcu

Yeşil Yolcu

Kadın
    Okul : BİAİHL
    Ruh hali : RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ Tuhaf10
    Teşekkür : 7
    Puanı : 490

RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ Empty Geri: RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ

Mesaj  MAfacan Paz Haz. 21, 2009 3:58 pm

RABBİM(cc) razı olsn
    çok faydalı bilgiler... monkey
    M.K
    M.K
    yeşil sever

yeşil sever

Erkek
    Okul : Cumhuriyet üniversitesi
    Ruh hali : RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ Secilm10
    Teşekkür : 0
    Puanı : 154

RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ Empty Geri: RECEB-İ ŞERİF AYININ İLK İBADETLERİ

Mesaj  M.K Ptsi Haz. 22, 2009 12:32 am

Allah razı olsun cümlemizden... yalnız makaleler niye böyle paragraf başı sonu birbirine girmiş vaziyetteler

Similar topics

-

Forum Saati Çarş. Mayıs 15, 2024 9:53 am